ابراز نگرانی فرمانده ارتش اندونزی نسبت به رقابت تسلیحاتی در منطقه

فرمانده نیروهای مسلح اندونزی اظهار نگرانی کرد تغییر توازن قوا در منطقه آسیا - اقیانوسیه باعث تحریک رقابت تسلیحاتی در منطقه شده و مناقشات ارضی می‌تواند باعث بروز درگیری شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، موئلدوکو، فرمانده کل ارتش اندونزی، در مصاحبه‌ای با این خبرگزاری مشخصا از چین انتقاد نکرد اما اظهارنظرهای وی در راستای اظهارات دیگر مقامات منطقه‌ای است که نسبت به افزایش جسارت نظامی چین و سرمایه‌گذاری نظامی آن اظهار نگرانی کرده‌اند.

موئلدوکو خاطرنشان ساخت: ما قطعا نسبت به منطقه نگران هستیم زیرا در حال حاضر در منطقه روند رقابت تسلیحاتی در حال رخ دادن است؛ رقابتی که هم بین کشورهای اتحادیه آ.سه.آن و هم بین قدرت‌های بزرگ جریان دارد.

به گفته موسسه تحلیل دفاعی آی اچ اس جنیز، منطقه آسیا اقیانوسیه تنها نقطه‌ای از جهان است که از سال 2008 تاکنون روند پایدار افزایش بودجه نظامی را تجربه کرده است.

فرمانده ارتش اندونزی عنوان کرد: آنچه مهم است این است که تغییر توازن قدرت در آسیا و همچنین تلاش‌های ‌آمریکا برای افزایش حضور نظامی خود در منطقه سبب تحریک نشود.

وی همچنین تاکید کرد: ارتش اندونزی به طور ثابت خطرات علیه جزایر نفت خیز ناتوناو در نزدیکی یکی از مناطق مورد ادعای چین در دریای چین جنوبی را ارزیابی می‌کند اما جاکارتا نسبت به مناقشات ارضی منطقه بی‌طرف است.

انتهای پیام

کد N205103