در دیدار با سفیر جدید ایران؛

پادشاه هلند: پنجره ای جدید در روابط با ایران باز شده است / هیات پارلمانی هلند در راه تهران

سیاست خارجی

پادشاه هلند با تأکید بر روابط دیرینه دو کشور ایران و هلند اظهار داشت: پنجره ای جدید در روابط با ایران باز شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا جهانگیری، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاحهای شیمیایی در لاهه طی مراسمی اعتبارنامه خود را تسلیم احمد اوزومجو، مدیرکل سازمان منع سلاحهای شیمیایی کرد.

احمد اوزومجو در این دیدار ضمن تبریک انتخاب سفیر کشورمان به این سمت و با اشاره به سطح همکاریها و روابط بسیار خوب موجود بین هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در لاهه با سازمان منع سلاحهای شیمیایی، ابراز امیدواری کرد در دوره مسئولیت ایشان نیز این روند همکاریها ادامه و گسترش یابد.

مدیرکل سازمان منع سلاحهای شیمیایی حساسیت و اهمیت کشورمان در زمینه اجرای کامل مفاد کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی را ناشی از تجربیات وحشتناک ایران به عنوان قربانی سلاحهای شیمیایی ارزیابی و از حمایت جمهوری اسلامی ایران از تلاشها و اقدامات سازمان برای جهانی عاری از سلاحهای شیمیایی و نیز کمکهای کارشناسی کشورمان به سوریه جهت اجرای تعهدات کنوانسیونی این کشور تقدیرکرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاحهای شیمیایی نیز در این دیدار ضمن تبریک به مناسبت اعطای جایزه صلح نوبل سال 2013 به سازمان و نیز انتخاب مجدد احمد اوزومجو به سمت مدیرکل سازمان برای دومین بار تصریح کرد علاقه مندی جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگ ترین قربانی سلاحهای شیمیایی در دوران معاصر برای مشارکت فعال در مباحث مربوط به سازمان منع سلاحهای شیمیایی، از یک مطالبه ملی در ایران و همچنین از اصول سیاست خارجی کشورمان مبنی بر مخالفت با وجود هر گونه سلاح کشتار جمعی در جهان و دستیابی به جهانی عاری از این قبیل سلاحها به ویژه سلاحهای شیمیایی ناشی می شود.

سفیر کشورمان همچنین با تأکید بر اهمیت بسیار زیاد موضوع امحای کامل ذخایر سلاحهای شیمیایی کشورهای دارنده و پایبندی آنها به تاریخهای تعیین شده برای تکمیل فرایند انهدام ذخایر سلاحهای شیمیایی خود، اظهار داشت در صورتی که این فرایند با موفقیت انجام پذیرد این امر موجب ارتقاء جایگاه بین المللی سازمان خواهد شد و نیز موفقیتی بزرگ برای تمامی کشورهای عضو محسوب می شود.

سفیر کشورمان همچنین از همکاری سازنده مدیرکل سازمان در زمینه موضوعات مطروحه از سوی کشورمان در خصوص قربانیان سلاحهای شیمیایی از جمله نصب بنای یادبود قربانیان سلاحهای شیمیایی در محوطه سازمان، ارسال پیام سالانه مدیرکل به مناسبت سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت و ایجاد شبکه بین المللی حمایت از قربانیان سلاحهای شیمیایی در سازمان و کمک مالی به آن، تشکر و قدردانی نمود.

علیرضا جهانگیری، سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در هلند، طی مراسمی در کاخ سلطنتی استوارنامه خود را تسلیم ویلم الکساندر، پادشاه هلند کرد.

در این مراسم پادشاه هلند با تأکید بر روابط دیرینه دو کشور اظهار داشت پنجره ای جدید در روابط با ایران باز شده است و مطلع شده ام هیئت پارلمانی ما در اواخر ماه آوریل راهی تهران خواهد شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار بر اراده راسخ دولت تدبیر و امید بر گسترش همکاریهای متقابل در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علمی و جهانگردی با اتحادیه اروپا و به ویژه هلند تأکید کرد و روابط 400 ساله دو کشور را پشتوانه بسیار خوبی برای گسترش مناسبات فیمابین دانست. وی حضور نزدیک به 40 هزار ایرانی در هلند را پل ارتباطی فرهنگی مناسبی بین دو کشور تلقی نمود و در پاسخ به پرسش پادشاه هلند درباره موضوع یارانه ها در ایران، توضیحات لازم را ارائه نمود.