مسکو از مخالفان سوری خواست از گروه‌های افراطی فاصله بگیرند

سیاسی

وزارت امور خارجه روسیه از مخالفان سوری از جمله ائتلاف ملی مخالفان سوریه و دیگر گروه‌های مخالف خواست تا از افراط‌گرایان و راهزن‌ها که مردم سوریه را می‌کشند، فاصله بگیرند.

وزارت امور خارجه روسیه از مخالفان سوری از جمله ائتلاف ملی مخالفان سوریه و دیگر گروه‌های مخالف خواست تا از افراط‌گرایان و راهزن‌ها که مردم سوریه را می‌کشند، فاصله بگیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: سیاستمداران نباید به تروریست‌ها و افرادی که از آنها حمایت می‌کنند اجازه دهند تا از آنها به عنوان چتر حمایتی برای انجام اقدامات‌شان به منظور تضعیف سوریه و گذرگاهی برای اقدامات شبه نظامی بین‌المللی استفاده کنند.

وزارت امور خارجه روسیه ادامه داد: وضعیت سوریه بسیار وخیم است. سوری‌های بی‌گناه هر روز در پی اقدامات گروه‌های مسلح غیرقانونی از جمله گروه‌های تروریستی جبهه النصره مرتبط با القاعده، دولت اسلامی عراق و شام و دیگر گروه افراطی کشته می‌شوند. تعداد آوارگان و بی‌خانمان‌های داخلی که مورد ظلم و ستم شبه نظامیان قرار دارند به طور چشمگیری در حال افزایش است. تاسیسات زیربنایی اجتماعی و اقتصادی و میراث فرهنگی و تاریخی در حال تخریب هستند.

این وزارتخانه افزود: بمباران بی‌هدف و کورکورانه شهرها و روستاهای سوریه توسط شبه نظامیان مرتبا صورت می‌گیرد. گروه‌های مسلح غیرقانونی اخیرا به شدت از وسایلی موسوم به "ماشین‌های جهنمی" یا وسایل دست‌ساز برای پرتاب سیلندرهای گاز پر شده با گلوله‌های انفجاری و مواد منفجره به سمت مناطق مسکونی استفاده می‌کنند. تنها در چند روز اخیر در حملات خمپاره‌ای بیش از 20 غیرنظامی کشته و چندین تن دیگر زخمی شدند.

بنابراین در شهر جرمانا، خارج از دمشق که اکثرا مسیحی و دروزی‌نشین است، یک حمله خمپاره‌ای باعث کشته شدن پنج کودک و زخمی شدن پنج تن دیگر شد.

وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد: هدف مشخص چنین اقدامات جنایی به وحشت انداختن غیرنظامیان است. استفاده از چنین روش‌هایی جای تعجب ندارد و این مساله را روشن می‌سازد که تروریست‌های بین‌المللی "حرفه‌ای" به شدت به گروه‌های مسلح غیرقانونی پیوسته‌اند. به طور مثال می‌توان به ابو احمد المغربی، تبعه مراکش که اخیرا توسط نیروهای دولت در لاذقیه کشته شد، اشاره کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، گفته شده که المغربی در افغانستان مبارزه کرده، در زندان گوانتانامو محبوس شده و به دلیل انجام اقدامات تروریستی در مراکش به زندان افتاده بود.

وزارت امور خارجه روسیه ضمن تاکید بر ضرورت اقدامات بیشتر در راستای دستیابی به یک راه حل سیاسی و دیپلماتیک درباره جنگ داخلی سوریه گفت: مسکو مطمئن است که هیچ جایگزینی برای روند مذاکرات ژنو که 22 ژانویه برگزار شد، وجود ندارد.

وزارت امور خارجه روسیه بار دیگر خواستار از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات ژنو 2 است.

انتهای پیام

کد N204466