روسیه ممکن است مسیر ترانزیت نیروهای ناتو به افغانستان را مسدود کند

رئیس کمیته امنیت و دفاع شورای فدراسیون روسیه گفت، مسکو حق دارد تا در واکنش به تصمیم ناتو در تعلیق همکاری با روسیه، مسیر ترانزیت نیروهای ائتلاف ناتو را به افغانستان مسدود کند.

رئیس کمیته امنیت و دفاع شورای فدراسیون روسیه گفت، مسکو حق دارد تا در واکنش به تصمیم ناتو در تعلیق همکاری با روسیه، مسیر ترانزیت نیروهای ائتلاف ناتو را به افغانستان مسدود کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، "ویکتور اوزوف"، رئیس کمیته امنیت و دفاع شورای فدراسیون روسیه گفت: در صورتی که همکاری ما با ناتو متوقف شود، ما حق داریم تا مسیر ترانزیت نیروهای ائتلاف ناتو را مسدود کنیم و این نیروها باید به دنبال مسیر دیگری باشند.

در حالی که نیروهای بین‌المللی کمک به برقراری صلح و امنیت در افغانستان (ایساف) در پایان سال جاری میلادی از این کشور خارج می‌شوند، ائتلاف ناتو بایستی مسیرهای دیگری را برای دور زدن قلمروی روسیه به منظور خروج نیروهایش بیابد.

این مقام مسئول دولت روسیه در ادامه با اشاره به این که ناتو همواره با توجه به اهداف خودپسندانه رفتار می‌کند، افزود: روسیه از عدم همکاری با ناتو ضرر نمی‌کند. هیچ پیشرفتی درباره مساله اساسی که همان دفاع موشکی باشد، به دست نیامده است. ناتو با بی‌اعتنایی به موقعیت روسیه به گسترش و ایجاد پایگاه‌هایش ادامه داد.

این مقام مسئول دولت مسکو با اعلام اینکه گمان می‌کند ناتو به زودی تصمیم خود را مورد بازبینی قرار داده و به مذاکره و همکاری روی می‌آورد، افزود: ما به دنبال همکاری هستیم چرا که در یک موقعیت مشابه زندگی می‌کنیم. فعالیت نظامی در یک طرف ممکن است به صورت مستقیم بر امنیت طرف دیگر تاثیر بگذارد.

این اولین باری نیست که ناتو همکاری خود را با روسیه به حالت تعلیق درآورده است. پیشتر به خاطر مساله درگیری گرجستان و روسیه، این ائتلاف در سال 2008 همکاری خود را با مسکو به حالت تعلیق درآورده بود و در سال 2009 این همکاری از سر گرفته شد.

انتهای پیام

کد N204141