موج جدید اعتراضات به دنبال متهم شدن رهبر مخالفان ونزوئلا

سیاسی

دادستان کل ونزوئلا رسما رهبر محبوس مخالفان این کشور را به خاطر اعتراضات ضد دولتی متهم کرده و با این کار باعث برانیگختن راهپیمایی‌های تازه در کاراکاس شد.

دادستان کل ونزوئلا رسما رهبر محبوس مخالفان این کشور را به خاطر اعتراضات ضد دولتی متهم کرده و با این کار باعث برانیگختن راهپیمایی‌های تازه در کاراکاس شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، لئوپولدو لوپز، اقتصاددان فارغ التحصیل از دانشگاه هاروارد و رهبر مخالفان ونزوئلا از 18 فوریه سال جاری میلادی که در وسط یکی از راهپیمایی‌های مخالفان علیه نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری چپ گرای این کشور دستگیر شد، در یکی از زندان‌های نظامی ونزوئلا محبوس است. مادورو از فوریه سال جاری میلادی تقریبا با اعتراضات روزانه در کشورش مواجه است.

39 تن در درگیری‌های میان نیروهای امنیتی و معترضان ونزوئلا کشته شده‌اند. معترضان از افزایش جرم و جنایت، تورم و کمبود مواد و وسایل ضروری عصبانی هستند.

لوئیس اورتگا دیاز، دادستان کل ونزوئلا در کنفرانسی خبری اتهامات رسمی وارده علیه لوپز، رهبر حزب "خواسته مردمی" را اعلام کرده و وی را به برانگیختن ناآرامی، آتش زنی، ایجاد خسارات به اموال عمومی و توطئه متهم کرد.

دولت ونزوئلا باید تا امروز (شنبه) یعنی 45 روز پس از بازداشت لوپز یا اتهامات وارده علیه وی را اعلام و یا وی را آزاد می‌کرد.

این اقدام دولت از حمایت عمومی لوپز از اعتراضات خیابانی که از چهارم فوریه سال جاری میلادی در سن کریستوبال و دیگر شهرهای مهم این کشور از جمله کاراکاس آغاز شده، ناشی می‌شود.

چند ساعت پس از انتشار این بیانیه دادستان کل، حدود 3000 معترض که اکثر آن‌ها دانشجو هستند به خیابان‌های شرق کاراکاس آمده و خواستار آزادی لوپز شدند.

برخی از این معترضان لباس سفید که نماد صلح است به تن و تعدادی دیگر پرچم ونزوئلا به دست داشتند و شعار "لئوپولدو آزاد شود" سر دادند.

یکی از معترضان گفت: ما هیچ سلاحی جز سنگ نداریم.

ارنستو پالاسیوس، یکی از فعالان حزب "خواسته مردمی" گفت: دولت ونزوئلا باید به نشانه احترام لئوپولدو لوپز و زندانیان سیاسی را آزاد کند.

انتهای پیام

کد N204140