بیش از 12 ساعت مذاکره کارشناسی میان ایران و 1+5 درباره موضوعات فنی/ مذاکرات امروز ادامه دارد

مذاکره

هیات های کارشناسی جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 که تاکنون بیش از 12 ساعت درباره موضوعات فنی مختلف و مهم هسته ای با یکدیگر مذاکره کرده اند، امروز (شنبه) مذاکرات تخصصی فشرده و جدی خود را در وین اتریش ادامه می دهند. 
 

به گزارش آفتاب به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، هیات کارشناسی مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران به ریاست حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه از روز پنجشنبه (14 فروردین ماه) با هیات کارشناسی 1+5 به ریاست استفان کلمنت دستیار ویژه کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکرات کارشناسی را آغاز کرده است.

نتیجه این مذاکرات کارشناسی که پیش از دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 به ریاست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می شود به مدیران سیاسی گزارش خواهد شد تا آنان در مذاکراتی که قرار است روزهای 18 تا 20 فروردین ماه برگزار شود، آن را بررسی کنند.

به گفته حمید بعیدی نژاد رییس هیات کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران در این مذاکرات که کارشناسان سازمان انرژی اتمی حضور دارند.

وی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: طرفین در چارچوب گام نهایی توافق ژنو برای رسیدن به راه حل جامع درباره موضوعات فنی مختلف و مهمی با یکدیگر مذاکره می کنند.

پیش از این نیز سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: همه موضوعات فنی که از سوی مدیران سیاسی به کارشناسان ارجاع شده است، در این دور از مذاکرات کارشناسی بررسی می شود.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که بطور مشخص چه موضوعات فنی در این دور از مذاکرات مطرح می شود؟ گفت: موضوعاتی که از دید مدیران سیاسی به بررسیهای کارشناسی بیشتری نیاز داشته است در این مذاکرات مطرح می شود.

عراقچی در پاسخ به اینکه آیا درباره راکتور آب سنگین اراک نیز گفت و گو می شود؟ اظهار داشت: این موضوع و ابعاد فنی آن، و چگونگی از بین بردن نگرانی ها با حفظ ماهیت آب سنگین، یکی از موضوعات فنی است که جزئیات آن توسط کارشناسان بحث خواهد شد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به اینکه در مذاکرات قبلی اعلام شد ایران و ١+٥ درباره غنی سازی و ابعاد آن به درک مشترکی رسیده اند، این موضوع هنوز در دستور کار مذاکرات کارشناسی قرار دارد؟ گفت: بحث درباره این موضوع و سایر موضوعات همچنان ادامه خواهد داشت تا طرفین به تفاهم نهایی دست یابند.
کد N204034