برای پایان دادن به شایعات مبنی بر کناره گیری از قدرت/

پادشاه عربستان به ریاض بازگشت

عبدالله بن عبدالعزیز,شایعات

بیروت- ایرنا- ˈعبدالله بن عبدالعزیزˈ پادشاه عربستان سعودی برای پایان دادن به شایعات کناره گیری اش از قدرت، از استراحتگاه زمستانی ˈروضه خریمˈ به ریاض پایتخت این کشور بازگشت.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری لبنانی، ملک عبدالله چهار ماه گذشته را در استراحتگاه زمستانی خود که حدود یکصد کیلومتری شرق ریاض قرار دارد، سپری کرده بود.

در آیین استقبال از پادشاه عربستان سعودی، تعداد زیادی از خاندان حاکم سعودی از جمله ˈسلمان بن عبدالعزیزˈ ولی عهد و ˈخالد الفیصل بن عبدالعزیزˈ وزیر آموزش و پرورش حضور داشتند.

ملک عبدالله را در بازگشت به ریاض ˈمقرن بن عبدالعزیزˈ جانشین ولی عهد و معاون دوم نخست وزیر و ˈمتعب بن عبداللهˈ پسرش و وزیر گارد ملی همراهی کردند.

منابع آگاه سعودی هفته گذشته اعلام کرده بودند که ملک عبدالله قصد کناره گیری از قدرت و حکومت را ندارد تا شاهزاده سلمان امور کشور را بدست بگیرد.

این منابع با بیان اینکه ˈهمه شایعات در این زمینه عاری از حقیقت هستندˈ افزودند: درست است که ملک عبدالله از مشکلات جسمی که برای همه شناخته شده است، رنج می برد اما همچنان برای اداره حکومت و کشور به اندازه کافی و ضرورت اقتدار، تواناست.

اظهارات منابع آگاه سعودی واکنشی بود به گزارش های رسانه های عربی که اعلام کرده بودند؛ تصمیم ملک عبدالله برای تعیین شاهزاده مقرن به عنوان جانشین ولی عهد در چارچوب ترتیباتی قرار دارد که بزودی در خصوص جایگزین پادشاه عربستان سعودی اعلام می شود و مهمترین این ترتیبات کناره گیری ملک عبدالله از قدرت پادشاهی است.

ملک عبدالله اخیراً و در حالی با ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا در استراحتگاه زمستانی خود دیدار کرد که لوله های دستگاه تنفس مصنوعی و اکسیژن به او وصل بود.

انتظار می رود که پادشاه عربستان سعودی در اواسط هفته جاری و قبل از رفتن به استراحتگاه تابستانی خود در شهر جده در ساحل دریای سرخ با اعضای خاندان پادشاهی و رجال مذهبی دیدار کند.

خاورم**1324**1504
کد N203935