روسیه نماینده خود در ناتو را فراخواند

تسنیم نوشت:

خبرگزاری های روسی اعلام کردند، روسیه نماینده ارشد نظامی خود در ناتو را برای مشورت و رایزنی فراخوانده است، اقدامی که نشانگر تشدید اختلافات مسکو و غرب بر سر بحران کریمه و اوکراین است.
به گزارش رویترز، اقدام ماه گذشته روسیه در تصرف کریمه و الحاق این منطقه به خاک خود با مخالفت شدید غرب روبرو شده و موجب گشته است تا سطح روابط روسیه و غرب به پایین ترین حد خود پس از جنگ سرد تنزل پیدا کند.

بر اساس این گزارش کشورهای غربی تاکنون تحریم های سیاسی و اقتصادی را ضد مقام های ارشد روسی اعمال کرده و نسبت به اعمال تحریم های تجاری و اقتصادی ضد مسکو هشدار داده اند.

فراخواندن ژنرال والری یونویچ نماینده ارشد روسیه در ناتو نشانگر تشدید تنش ها در روابط روسیه و غرب است. ناتو نیز طی هفته جاری کلیه همکاری های عملی خود با روسیه را به حالت تعلیق درآورده است.

معاون وزیر دفاع روسیه در مصاحبه با ریانووستی تاکید کرد، ما فرصتی را برای ادامه همکاری عادی با ناتو نمی بینیم. ما تصمیم گرفته ایم تا نماینده ارشد نظامی روسیه در ناتو را برای مذاکره و مشورت به مسکو فرا بخوانیم.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیش از این خواستار توضیح ناتو در خصوص اقدامات این سازمان در کشورهای شرق اروپا شده بود. ناتو قول داده است تا حضور نظامی خود در کشورهای شرق اروپا را افزایش دهد.

آندرس فاگ راسموسن دبیر کل ناتو نیز اقدام روسیه در تصرف کریمه و الحاق آن به خاک خود را نقض آشکار اصول بین المللی ارزیابی کرده است. نخست وزیر استونی نیز پس از دیدار با راسموسن تاکید کرد، ناتو با پیشنهاد استونی برای استفاده از پایگاه هوایی "آماری" موافقت کرده است.

26149

کد N203776