اظهارات مک‌کین درباره کرزای

یک سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی به اظهار نظر درباره کرزای پرداخت و گفت: فکر می‌کنم دیگر به جایی رسیده‌ایم که تنها باید منتظر انتخابات و آغاز به کار دولت جدید در افغانستان باشیم.

جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی گفت: کرزای برای مدت طولانی شریک ما بود.

وی تصریح کرد: من اولین بار کرزای را شبی دیدم که پایگاه بگرام از دستان طالبان خارج شد. برای چندین سال در بازدیدهای متعددم دیدارها و روابط خوبی داشتیم. مسلما در چند سال اخیر بین او و آمریکا فاصله مشهودی ایجاد شده که صرفا تقصیر کرزای نیست ولی می‌تواند تا حدی آینده ما را تحت تأثیر قرار دهد.

مک‌کین در مصاحبه با بی‌.بی‌.سی ادامه داد: فکر می‌کنم کرزای به گونه‌ای متوهم شد و براین باور بود که اولویت ما به اندازه کافی متوجه پاکستان نیست و از حمایت اطلاعات نظامی پاکستان از حقانی و طالبان شکایت داشت.

این سناتور آمریکایی اظهار کرد: البته این نباید بهانه‌ای برای توجیه طرز رفتار و گفتار باشد؛ از جمله امضا نکردن توافقنامه امنیتی که به نظرم برای آینده افغانستان اهمیت دارد.

وی با اشاره به مواضع کرزای در خصوص مسائلی نظیر توافقنامه امنیتی، آزادی زندانیان و کریمه گفت: من از دولت اوباما انتقاد می‌کنم؛ به خاطر برخی افراد مانند ریچارد هالبروک یا سوزان رایس که به کابل رفت و درگیر شد. من کرزای را می‌شناسم. رفتن به کابل و درگیر شدن با او فایده‌ای ندارد. می‌توانستیم برخورد بهتری داشته باشیم ولی مسئولیت اصلی وخامت روابط متوجه کرزای است. حمایت اخیر او از تهاجم روسیه به کریمه بی‌منطق است. فکر می‌کنم دیگر به جایی رسیده‌ایم که تنها باید منتظر انتخابات و آغاز به کار دولت جدید در افغانستان باشیم. مهم است بدانیم که همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفته‌اند توافقنامه‌ امنیتی را امضا خواهند کرد؛ چرا که به کمک آمریکا نیاز دارند. انتقاد من از دولت اوباما این است که هنوز ماموریت و تعداد نظامیانی که قصد داشتند در افغانستان نگه دارند را مشخص نکرده‌اند. این دوستانمان را دچار تردید می‌کند؛ چرا که شاهد رخدادهای عراق پس از خروج ارتش آمریکا بوده‌اند و این تقصیر ما بود نه نوری مالکی.

وی در خصوص انتظاراتش از رئیس جمهوری آتی افغانستان گفت: من با چند کاندید دیدار کرده‌ام و همگی انسان‌های خوبی هستند. توقع دارم روابط مستحکمی داشته باشیم.

مک کین ادامه داد: برای موفقیت علیه طالبان به برخی امکانات آمریکا مانند ترابری هوایی، توانایی اطلاعاتی و آموزش نظامی نیاز است. آن‌ها نیروی هوایی ندارند و ما باید برای شان نیروی هوایی بسازیم. اگر بخواهند موفق باشند به کمک آمریکا نیاز خواهند داشت و در غیر این صورت همان چیزی که پس از خروج ارتش آمریکا از عراق رخ داد، در افغانستان هم تکرار می‌شود.

وی درباره نقش پاکستان نیز گفت: فکر می‌کنم نقش نواز شریف از دولت قبلی بهتر است. اقدام‌های شریف برای کنترل ارتش مهم است ولی همچنان مشکل سازمان اطلاعات نظامی پاکستان وجود دارد. شکی نیست که آن‌ها با حقانی کار می‌کنند. پیشرفت‌هایی بوده ولی کار بیشتری باید انجام شود.

انتهای پیام

کد N203696