اعضای پارلمان اروپا:

اتحادیه اروپا در قبال ایران مستقل‌تر عمل کند

اتحاديه اروپا

اعضای پارلمان اروپا ضمن تاکید بر لزوم افزایش همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپا در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و گروه 1+5 مستقل‌تر شدن سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال ایران را خواستار شدند.

اعضای پارلمان اروپا ضمن تاکید بر لزوم افزایش همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپا در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و گروه 1+5 مستقل‌تر شدن سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال ایران را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اعضای پارلمان اروپا ضمن تصویب قطعنامه‌ای جدید در خصوص ایران تاکید کردند که در صورت دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق جامع نهایی و تضمین صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، این اتحادیه باید تحریم‌های خود علیه ایران را لغو کند.

بر اساس گزارش وب سایت رسمی پارلمان اتحادیه اروپا، اعضای پارلمان اروپا همچنین تاکید کردند که در صورت به دست آمدن پیشرفت‌هایی در مذاکرات در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران، شورای اروپا باید همکاری‌های دوجانبه با ایران را افزایش دهد که می‌تواند شامل همکاری‌هایی در زمینه گسترش فعالیت‌های جامعه مدنی و بخش خصوصی در ایران، فعالیت‌های محیط زیستی، تحصیل و بهداشت باشد.

پارلمان اروپا همچنین بکارگیری اقدامات اولیه برای تشکیل هیات نمایندگان اتحادیه اروپا در تهران را خواستار شد و اعلام کرد: سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال ایران باید مستقل‌تر باشد.

بر اساس این گزارش، در قطعنامه جدید اتحادیه اروپا تاکید شده است که ایران باید در تمام مذاکرات در خصوص دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک برای حل بحران سوریه مشارکت داشته باشد. همچنین ایران باید از نفوذ خود در سوریه برای پایان بحران کنونی در این کشور استفاده کند و با اتحادیه اروپا و آمریکا در افغانستان نیز همکاری کند.

به گزارش ایسنا، روز گذشته پارلمان اتحادیه اروپا با دستمایه قرار دادن ادعاهای بی‌اساس حقوق بشری قطعنامه‌ای را علیه ایران تصویب کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تصویب این قطعنامه، گفت: اقدام پارلمان اروپا در تصویب قطعنامه و طرح ادعاهای بی‌اساس حقوق بشری سازنده نیست و با روند جاری تحرکات همخوانی ندارد و غیرواقع‌بینانه است.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه تاکید کرد: لزوم احترام و درک پارلمان اروپا نسبت به باورهای دینی، تاریخی و فرهنگی کشورها امری اجتناب‌ناپذیر است و پارلمان اروپا برای کمک به رفع دغدغه حقوق بشری در سطح جهان به طور اساسی و بنیادین عمل کند چون معمولا حقوق بشر به عنوان ابزار سیاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N203545