حسینی‌بوشهری:

ایمان در کنار علم، انسان را از عذاب نجات می‌دهد

حوزه علميه

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: حوزه های علمیه علم، عمل و تعلیم و تعلم را همراه با هم دارند و طلابی که در زمره طالبان علم و دانش همراه با عمل هستند در نزد خداوند جایگاه رفیعی دارند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: حوزه های علمیه علم، عمل و تعلیم و تعلم را همراه با هم دارند و طلابی که در زمره طالبان علم و دانش همراه با عمل هستند در نزد خداوند جایگاه رفیعی دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهاشم حسینی بوشهری پنج‌شنبه شب در مراسم بزرگداشت هفتمین سالگرد ارتحال آیت‌الله فاضل لنکرانی در مسجد اعظم قم، با تقدیر از برگزار کنندگان این مراسم در زنده نگهداشتن یاد و خاطره ایشان، افزود: آیت‌الله فاضل لنکرانی عالمی ربانی، وارسته، مجاهدی خستگی‌ناپذیر، دارای تقوا و فضیلت و احیاگر فاطمیه بود.

وی تصریح کرد: سخن گفتن در مورد زندگی چنین شخصیت علمی کاری دشوار است هرچند تقارن سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) با بزرگداشت این عالم ربانی خود بر اهمیت موضوع می‌افزاید.

وی مهم‌ترین عنصر تشکیل دهنده شخصیت علما را معنویت و مجاهدت‌های علمی برشمرد و خاطرنشان کرد: عناصر مهمی، شخصیت افراد را در جامعه شکل می‌دهد اما عالمان دین، با معنویت به درجاتی می‌رسند و به مرجعیت دست پیدا می‌کنند.

امام جمعه موقت قم افزود: یکی از عناصر مهم شخصیت عالمان دین، مساله ایمان، اخلاص و عمل صالح است به طوری که استقامت و پایمردی فراوانی در علم و ایمان در کنار یکدیگر دارند و اگر کسی توانست این مرحله را به خوبی بپیماید به درجات کمال خواهد رسید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در منزلت کسب علم و دانش گفت: خداوند 80 مورد در قرآن کریم سخن از علم و عالم به میان آورده است و می‌فرماید که نور و ظلمت قابل قیاس با یکدیگر نیست و دانایان و بصیران نیز هرگز با جاهلان و گمراهان در یک مقام نیستند.

حسینی بوشهری تاکید کرد: باید بدانیم که علم در کنار ایمان و تقوای الهی دارای اهمیت و ارزش فراوانی است و عالمان مومن جایگاه بالاتری در نزد خدای متعال دارند همان طور که حوزه‌های علمیه طبق سخنان امام صادق(ع) مبنی بر حرکت طالبان علم در پرتو تقوا در مسیر علم، عمل و تعلیم در حرکتند.

وی با اشاره به روایتی از حضرت فاطمه زهرا (س) به نقل از پیامبر(ص) در شان و منزلت عالمان دین گفت: عالمان دین طبق این روایت در بهشت لباس‌های فاخر می‌پوشند و از جایگاه والایی برخوردارند البته این مرتبه و تکریم دارای معیاری است به طوری که اگر دامنه علم و دانش تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد کرامات نیز افزایش می‌یابد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در خصوص مهم‌ترین ویژگی‌های عالمان دین گفت: طبق گفته قرآن، عالمان دین، آگاه و بصیر هستند، از خداوند می‌هراسند و همواره تابلوی بزرگی را با کلمات قرآن، پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) در جلوی چشمان خود می‌بینند و در حقیقت عالمان دین، در فتوا دادن نیز دقت دارند.

وی ادامه داد: طبق سخن پیامبر(ص)، نگاه به چهره عالمان دین و مردان خدا توام با خیر و برکت است و کسانی که جایگاه عالمان دین را درک کنند می‌توانند به جایگاه رفیع اهل بیت(ع) نیز دست یابند و گاه با یک فتوای خود جامعه را هدایت و منقلب می‌کنند.

حسینی بوشهری با بیان این‌که «علم به تنهایی کارساز نیست» اظهار کرد: آنچه انسان را از عذاب الهی نجات می‌دهد ایمان در کنار علم است به طوری که عالمان و مومنان در روز قیامت احساس آرامش می‌کنند، چرا که معرفت، علم، اخلاص و عمل را با یکدیگر آمیخته‌اند و اهل تسلیم و ایمان هستند و علم خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند.

وی همچنین پیرامون شخصیت آیت‌الله فاضل لنکرانی گفت: این عالم ربانی در سن 19 سالگی مجاهدت‌های علمی را آغاز کرد و در نزد بزرگانی همچون آیت الله بروجردی به کسب علم و معرفت پرداخت و با تحلیل بسیاری از دروس اساتید خود، به نگارش آثار گرانقدری به زبان عربی روی آورد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور یادآور شد: ایشان از همان جوانی به عنوان چهره علمی شناخته شد و توانست در طول زندگی خود، شاگردان بزرگی را تربیت کند و این برکت، توفیق و لطف باری تعالی است که نصیب یک عالم دین می‌شود.

وی درباره مهم‌ترین ویژگی‌های برجسته آیت الله فاضل لنکرانی خاطرنشان کرد: تحمل پذیری و قلبی مالامال از حکمت قدرتی در قلم و بیانش داد به طوری که این شاگر بزرگ آیات طباطبایی، بروجردی و امام خمینی(ره) توانست در فقه و تفسیر و بسیاری از رشته‌های دینی به نگارش کتاب بپردازد.

وی ادامه داد: ایشان با فعالیت‌های خود در جامعه مدرسین، کارهای با ارزشی را ارائه کرد و با راه اندازی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، میراثی ماندگار از خود در جهت احیای مکتب اهل بیت(ع) بر جای گذاشت.

انتهای پیام

کد N203359