به اتهام برنامه‌ریزی برای حملات تروریستی در همه‌پرسی کریمه

روسیه 25 اوکراینی را بازداشت کرد

سرویس امنیتی اطلاعاتی روسیه (اف.اس.بی) ۲۵ شهروند اوکراینی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حملات تروریستی در هنگام همه‌پرسی کریمه بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرویس امنیتی اطلاعاتی روسیه (اف.اس.بی) اعلام کرد، بازداشت‌شدگان عضو گروه‎های ملی‌گرای افراطی در اوکراین‌ هستند و برآن بوده‌اند که حملات خود را در خاک روسیه به اجرا در آوردند.

هم‌زمان، سرویس امنیتی اطلاعاتی اوکراین اخبار رسانه‌های روسیه مبنی بر نقش این نهاد در برنامه‌ریزی یا درخواست اجرای حملات عنوان شده را بی‌اساس خواند.

به گزارش آسوشیتد پرس، سه تن از بازداشت شدگان عضو گروه ملی‌گرای رایت سکتور (حزب راست) هستند. این افراد متهم‌اند که تلاش کرده‌اند از نیروهای نظامی روسیه عکس‌برداری کنند و همزمان با عناصر افراطی در روسیه تماس برقرار کنند.

به گزارش دویچه وله، اف.اس.بی در بیانیه خود اعلام کرد که بازداشت‌شدگان در تلاش بوده‌اند تا در روزهای ۱۴ تا ۱۷ مارس حملاتی صورت دهند.

همه‌پرسی کریمه روز ۱۶ مارس برگزار شد و طی آن شرکت‌کنندگان با رأی قاطع خود خواستار الحاق به روسیه شدند.

از سوی دیگر، چند روز پیش هم دولت موقت اوکراین سرویس امنیتی اطلاعاتی روسیه را متهم کرده بود که ۳۰ تن از نیروهای خود را برای ترتیب دادن تجمع‌ها علیه دولت موقت در کی‌یف مأمور کرده است.

رئیس سرویس امنیتی اطلاعاتی اوکراین گفته بود، اف.اس.بی هزاران کیلوگرم مواد منفجره و مهمات وارد خاک اوکراین کرده است.

تنش‌ها میان کی‌یف و مسکو از زمان سقوط ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری سابق اوکراین و به ویژه الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه بالا گرفته است. ناتو مدعی است که روسیه ده‌ها هزار نیروی نظامی در مرزهای شرقی اوکراین مستقر کرده است. روسیه اما تأکید دارد که در صدد تجاوز به خاک اوکراین نیست؛ هر چند وزیر خارجه روسیه خواسته است در اوکراین یک نظام حکومتی فدرال ایجاد شود تا مناطق عمدتا روس‌نشین این کشور از اختیارات بیشتری برای اداره امور خود برخوردار شوند.

انتهای پیام

کد N203277