اردوغان: جمهوری آذربایجان جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی ترکیه دارد

جمهوری آذربایجان

آنکارا - ایرنا - ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه گفت : جمهوری آذربایجان از جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی ترکیه برخوردار است .

به گزارش روز جمعه ایرنا ، اردوغان پیش از سفر رسمی یک روزه به باکو ، در فرودگاه استانبول در گفت وگو با خبرنگاران افزود: این سفر به دنبال پیروزی بزرگ حزب حاکم عدالت و توسعه ˈآکˈ در انتخابات محلی روز یکشنبه گذشته صورت می گیرد و از نظر تبیین جایگاه جمهوری آذربایجان در اولویت های سیاست خارجی ترکیه حایز اهمیت است.

حزب حاکم ترکیه در انتخابات روز یکشنبه گذشته شهرداری ها در این کشور با کسب بیش از 45 درصد آرا پیروز شد.

وی روابط ترکیه و جمهوری آذربایجان را مهم ، راهبردی و استثنایی ارزیابی کرد و گفت: ترکیه در همه زمینه ها به توسعه همکاریها با جمهوری اذربایجان ادامه خواهد داد.

اردوغان با اشاره به همکاریهای آنکارا و باکو در قفقاز جنوبی، خط لوله های انتقال نفت و گاز جمهوری آذربایجان به ترکیه و طرح احداث خط لوله انتقال گاز جمهوری آذربایجان از طریق ترکیه به اروپا ( ترانس آناتولی - تاناپ) را طرح های مهم جهانی خواند و گفت: همکاری سه کشور ترکیه و جمهوری آذربایجان و گرجستان در قفقاز جنوبی در مسیر بسیار خوبی به راه خود ادامه می دهد.

وی با اشاره اختلافات باکو - ایروان در مساله قره باغ گفت: ترکیه خواهان حل مساله در چارچوب تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان است و در این راستا هرآنچه لازم باشد انجام می دهد.

نخست وزیر ترکیه گفت در دیدار باˈ الهام علی اف ˈرییس جمهوری آذربایجان علاوه بر بررسی فرایند همکاریهای دوکشور، تحولات منطقه و مسائل مورد علاقه بین المللی را نیز مورد بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

حجم تجارت ترکیه و جمهوری آذربایجان در حدود 4.5 میلیارد دلار است و صادرات ترکیه به جمهوری آذربایجان در سال گذشته با 14.5 درصد افزایش به مرز سه میلیارد دلار رسید.

خاورم/2011**230**1586
کد N203093