• ۱۰بازدید

آمریکا به چین هشدار داد رفتار روسیه در قبال کریمه را الگو قرار ندهد

یک مقام ارشد آمریکا هشدار داد که چین نباید در خصوص حمایت این کشور از هم پیمانان آسیایی خود دچار تردید شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، دانیل راسل، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور شرق آسیا گفت که احتمال مجازات اقتصادی چین باید این کشور را از توسل به زور برای پیگیری ادعاهای ارضی خود در آسیا و الگو قرار دادن رفتار روسیه در قبال شبه جزیره کریمه در اوکراین باز دارد.

وی افزود: قضاوت در خصوص انگیزه چین امری دشوار است، اما اشغال جزیره کریمه توسط روسیه نگرانی هم پیمانان آمریکا را در خصوص امکان استفاده از زور توسط چین برای پیگیری ادعاهای ارضی را افزایش داده است.

راسل در سخنرانی خود در کمیته روابط خارجی سنا گفت: هدف اصلی اعمال فشار بیشتر بر چین است تا نشان دهد که به حل وفصل مسالمت آمیز مشکلات پایبند است.

وی افزود که تحریم‌های تنبیهی که از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و سایر کشورها بر روسیه اعمال شده است باید بر چین موثر باشد البته اگر اشغال کریمه توسط روسیه را به عنوان الگو در نظر بگیرد.

وی افزود: این مساله برای چین با توجه به میزان وابستگی اقتصادی آن به آمریکا و کشورهای همسایه آسیایی خود بسیار مهم است.

راسل در ادامه گفت: آمریکا هنوز در خصوص مناقشات ارضی در شرق آسیا موضع گیری نکرده است و چین نباید در خصوص عزم آمریکا برای حمایت از هم پیمانان آسیایی خود در صورت لزوم تردید کند.

وی گفت: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و دولت این کشور قویا به تعهدات دفاعی خود در قبال هم‌پیمانانشان احترام می‌گذارند.

انتهای پیام

کد N202904

وبگردی