ترکیه ممنوعیت توییتر را لغو می کند

توییتر

آنکارا - ایرنا - ترکیه موافقت خود را با رفع مسدودیت شبکه اجتماعی ˈتوییترˈ یک روز پس از حکم دادگاه قانون اساسی این کشور اعلام کرد.

دادگاه قانون اساسی ترکیه روز گذشته (چهارشنبه) مسدود کردن شبکه اجتماعی ˈتوییترˈ در این کشور را مغایر با قانون اساسی و نقض آزادی بیان دانست و خواستار رفع فیلترینگ از این شبکه اجتماعی شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سازمان مخابرات و فن آوری ترکیه امروز اعلام کرد که بزودی ممنوعیت دسترسی کاربران به این شبکه اجتماعی در ترکیه لغو خواهد شد.

دولت آنکارا 2 هفته پیش شبکه اجتماعی توییتر در ترکیه را در واکنش به آنچه که فحاشی و توهین و نشر اتهامات بی مورد علیه مقامات دولتی این کشور عنوان کرده بود، مسدود کرد.

گروهی از فعالان مدنی در ترکیه با استفاده ازحق مراجعه انفرادی به دادگاه قانون اساسی، علیه فیلترینگ این شبکه اجتماعی نزد این دادگاه اقامه دعوی کرده بودند.

دادگاه قانون اساسی ترکیه روز گذشته نتیجه بررسی به شکایت های مزبور را در تارنمای رسمی خود اعلام کرد.

در حکم صادر شده آمده است: مسدود کردن شبکه اجتماعی توییتر نقض آزادی بیان و عقیده است که در ماده 26 قانون اساسی ترکیه برحفاظت از آن تاکید شده است.

دادگاه قانون اساسی ترکیه از وزارت ارتباطات، رییس سازمان مخابرات و اداره ارتباطات و فناوری ترکیه خواسته است نسبت به رفع فیلترینگ از توییتر اقدام کنند.

دولت ترکیه همچنین شبکه اجتماعی ˈیوتیوبˈ را نیز هفته گذشته در پی انتشار نوار صوتی جلسه امنیتی محرمانه وزیرخارجه، معاون ستاد فرماندهی ارتش و رییس سازمان اطلاعات ترکیه در خصوص سناریوهای احتمالی مداخله نظامی ترکیه در سوریه در این شبکه اجتماعی، مسدود کرد.

خاورم ** 230 ** 1597
کد N202750