بانک مرکزی هند نگران است

هند,بانک

دهلی نو - ایرنا - ریسک های پیش روی اقتصاد هند در سال جاری باعث نگرانی بانک مرکزی این کشور شده است .

به گزارش ایرنا، ˈراگورام رانجان ˈ رییس بانک مرکزی هند گفته برخی تحلیل ها نشان می دهند که از ابتدای اجرای اصلاحات بانکی در سپتامبر 2013 در نظام بانکی برای یافتن یک مسیر پایدار جهت توسعه اقتصادی هنوز هم این بخش با ریسک های مهمی روبرو است.

اظهارت این مقام ارشد اقتصادی هند روز پنجشنبه در مطبوعات این کشور منعکس شد.

وی تاکید کرده که این شرایط نیاز به ایجاد برخی اصلاحات در بخش های کلیدی نظام بانکی از جمله نرخ بهره را الزام آور می کند.

وی افزود، کنترل و نگه داشتن نرخ بهره کنونی اقدام مناسبی برای اقتصاد است اگرچه این اجازه وجود دارد که از ابتدای سال 2014 آن را افزایش دهیم اما اگر در این مسیرتورم شدت پیدا کند آنگاه در کوتاه مدت می توان نرخ بهره را مجددا کاهش داد. رییس بانک مرکز هند گفت، در حال حاضر نرخ بهره در سطح هشت درصد ثابت نگه داشته شده و این بخشی از سیاست های بانکی برای جلوگیری از فشار تورم به اقتصاد است.

وی افزود: رشد تورم درچشم انداز بانک مرکزی باعث به وجود آمدن پنج خطر کلیدی است که می تواند به عنوان عوامل نگران کننده برای اقتصاد در سال مالی پیش رو باشد.

مقام هندی در این رابطه به تورم در بخش خرده فروشی اشاره کرد و گفت: تعدیل تورم خرده فروشی توسط شاخص مصرف کننده برای ماه فوریه 2014 به استثنای مواد غذایی و سوخت انجام شد اما نرخ تورم خرده فروشی چسبنده در حدود هشت درصد باقی مانده است.

وی تاکید کرد، این نشان می دهد که برخی از فشارهای ناشی از تقاضا هنوز هم در اقتصاد هند نقش آفرینی می کنند.

اظهارات رییس بانک مرکزی هند در حالیست که برخی سازمان های معتبر اقتصادی این کشور پیش بینی کرده اند تا سال 2015 هند به رشد اقتصادی پنج و نیم درصدی دست می یابد.

براساس گزارش مرکز آمار فدراسیون اتاق های صنایع و بازرگانی هند رشداقتصادی این کشور در سال مالی که در 31 مارس 2014به پایان رسید کمی کمتر از چهار ممیز 9درصد ثبت شد.

این گزارش همچنین نرخ تورم را برای سال مالی 2015-2014 در حدود پنج و نیم درصد پیش بینی و میزان قدرت خرید مردم هند را هفت ممیز 9درصد برآورد کرده است.

آساق ** 275 **
کد N202725