مسکو: کاهش سطح روابط به دوران جنگ سرد غیرمنطقی است

فرستاده روسیه در ناتو گفت، مسأله گسترش ناتو دیگر موضوعی کهنه و منسوخ شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، الکساندر گروشکو، فرستاده روسیه در ناتو در واکنش به تهدیدهای تازه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مبنی بر گسترش این سازمان گفت:‌ فرایند گسترش ناتو از مدت‌ها پیش قدیمی شده است. مدت‌هاست اثبات شده این فرایند فقط به تضعیف امنیت ناتو منجر می‌شود و نه تنها موجب برداشته شدن مرزهای جداکننده نمی‌شود، بلکه با پیش رفتن ناتو به سمت شرق نگرانی‌های روانی کشورهای موسوم به خط مقدم بیشتر می‌شود. ما شاهد آن هستیم که کشورهایی که به ناتو می‌پیوندند بیش از دیگران خواستار تضمین های اضافی و تدابیر حفاظتی اضافی می‌شوند.

فرستاده روسیه گفت، در قرن بیست‌و‌یکم، مرتبط کردن امنیت یک کشور با حضور نیروهای خارجی در خاک کشور دیگر و نیز اعزام نیروهای آمریکایی و دیگر پایگاه‌های خارجی مورد نیاز جهان نیست بلکه حرکت به سمت امنیتی است که باید در گذشته رها می‌شد.

گروشکو خاطرنشان کرد: وضع گرجستان و اوکراین کاملا مشخص است خطوط جداکننده پیش از این در داخل این کشورها ترسیم شده است. دیدگاه‌های کشورهای عضو ناتو درباره بازگشت به رویارویی بسیاری متفاوت است. اختلاف نظر زیادی در داخل ناتو درباره این مسئله وجود دارد که آیا این ائتلاف باید به دوران جنگ سرد بازگردد یا خیر. من اطمینان دارم که بسیاری از کشورهای عضو ناتو به این واقعیت پی برده اند که هیچکس قصد حمله به ناتو را ندارد.

وی گفت: کشورهای حوزه بالتیک و لهستان دیدگاههایی افراطی بیان کرده اند و از کمبود امنیت و لزوم تدابیر اضافی برای حفاظت از این کشور سخن می گویند با این حال کشورهای دیگر معتقدند بازگشت به دوران رویارویی کاملا اثر معکوس دارد و تنها منابع مالی را از نیازهای ضروری دور می کند.

به گزارش ایتارتاس، گروشکو با این حال تاکید کرد، ناتو به رغم تعلیق همکاری‌های عملی، علاقمند به حفظ تماس های سیاسی است اما هیچ دلیلی برای برگزاری نشست شورای ناتو و روسیه در آینده نزدیک وجود ندارد.

فرستاده دائم روسیه در ناتو گفت، این سازمان به رغم تعلیق همکاری با روسیه،علاقمند به حفظ تماس سیاسی است با این حال هیچ دلیلی برای نشست شورای ناتو و روسیه در آینده نزدیک وجود ندارد.

وی گفت مناسبات روسیه و ناتو جزییات زیادی دارد و باید تصمیم هایی گرفته شود که سنجیده و براساس تحلیلهای دقیق باید باشد نه احساسات.

فرستاده دائم روسیه در ناتو با این حال تاکید کرد، بر این باور است که به هر حال برای حفظ کانالهای ارتباطی میان بازیگران مهم سیاسی و نظامی در منطقه یورو آتلانتیک مانند روسیه و ناتو منافع و علاقمندی هایی وجود دارد.

گروشکو به خبرنگاران روس درباره تصمیم های اخیر ناتو گفت: واقعا غیرمنطقی است که سطح مناسبات را به دوران جنگ سرد کاهش دهیم.

وی گفت، این دیدگاه را بسیاری از شرکای شورای ناتو و روسیه دارند با این حال بعید است این شورا در آینده نزدیک نشست برگزار کند چرا که با توجه به تصمیم های اخیر ناتو هیچ موضوعی برای گفتگوی دو طرف وجود ندارد.

فرستاده دائم روسیه در ناتو اعلام کرد، بر این باور است که همکاری دو طرف براساس شرایط جدید تغییر کند. شورای ناتو و روسیه چارچوبی برای گفتگوی سیاسی و اجرای طرح های عملی است بنابراین اگر هیچ همکاری وجود نداشته باشد باید برای تطبیق سازوکارهای همکاری تصمیم های جدیدی اتخاذ شود.

این دیپلمات خاطرنشان کرد این ائتلاف به علت توقف همکاری دو طرف در زمینه های مشترک شکست خواهد خورد. اگر یک طرف خواستار همکاری نباشد بنابراین چنین همکاری وجود نخواهد داشت.

فرستاده روسیه در ناتو گفت: این که روسیه همچنان به اجرای مسئولیت خنثی کردن تهدید ها و چالش های جدید ادامه دهد برای این کشور یک اصل است و اگر ناتو آماده همکاری با ما نیست و از مسئولیت های خود فرار می‌کند، روسیه به همکاری با شرکای خود در صحنه بین‌المللی ادامه خواهد داد.

انتهای پیام

کد N202610