آئین خطبه‌خوانی حضرت زهرا(س) در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد

آئین خطبه‌‏خوانی حضرت زهرا (س) در سالروز شهادت مظلومانه آن حضرت در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه (س) با حضور تعداد زیادی از زائران و مجاوران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام سیدمرتضی صالحی خوانساری از اساتید حوزه علمیه خطبه فاطمه زهرا(س) را قرائت کرد.

صالحی خوانساری در اهمیت خطبه زهرا(س) گفت: فاطمه زهرا(س) این خطبه را در دفاع از ولایت، امامت و حقانیت قرائت کرد.

وی افزود: در روز شهادت دخت نبی(ص)، آسمان و کائنات همگام با اشک‌های علی(ع) گریه کردند.

این استاد حوزه تصریح کرد: حضرت فاطمه(س) در آستانه شهادت از امام علی(ع) خواست تا سلام او را به دوستداران اهل بیت(ع)، زبان به زبان، سینه به سینه و قلم به نقل برساند و امروز ما شیعیان با قرائت خطبه زهرا(س) پاسخ سلام او را می‌دهیم.

وی خطبه زهرا(س) را در حقیقت حماسه فاطمی در دفاع از ولایت برشمرد و گفت: حضرت فاطمه زهرا(س) در سوگ پیامبر اسلام(ص)، 90 روز اشک ریخت و بی تابی کرد که در این خطبه به رحلت پیامبر(ص) و غم خود نیز اشاره دارد.

صالحی خوانساری گفت: همچنین این خطبه بیانگر نادیده گرفته شدن حق علی(ع) و خانه نشینی اوست به طوری که عده‌ای برای گرفتن بیعت به درب خانه عصمت و ولایت هجوم بردند در حالی که پیامبر اسلام در روز غدیر بر ولایت علی(ع) تاکید کرد و حاضران با علی(ع) بیعت کردند.

وی با ذکر مصیبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: فاطمه زهرا(س) در میان در و دیوار فرزند شش ماهه خود را سقط کرد و با پهلوی شکسته در بستر بیماری افتاد، این در حالی است که پیامبر اسلام فرموده بودند که اگر همه انبیای الهی و فرشتگان مقرب برای شفاعت کسی که در حق فاطمه ظلم کند شفاعت کنند خداوند غاصب را از آتش دوزخ بیرون نخواهد آورد.

این استاد حوزه ضمن قرائت خطبه فاطمه زهرا در دفاع از ولایت و حقانیت اظهار کرد: بخش اول خطبه مربوط به توحید است و در آن فاطمه زهرا به ذکر نعمت‌های الهی می‌پردازد.

وی ادامه داد: همچنین در این خطبه راز نبوت، اسرار شریعت و مقاصد دین اسلام بیان می‌شود و فاطمه زهرا از عدالت و امامت و دفاع از ولایت سخن می‌گوید و در اثبات مالکیت فدک از انصار و غاصبان به شدت انتقاد می‌کند.

انتهای پیام

کد N202545