رئیس جمهور آرژانتین: جزایر فالکلند پایگاه اتمی ناتو است

سیاسی

رئیس جمهوری آرژانتین عنوان کرد که جزایر فالکلند پایگاه اتمی برای ناتو در آتلانتیک جنوبی به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کریستینا کرشنر، رئیس جمهوری آرژانتین در سی و دومین سالگرد آغاز درگیری کشورش با انگلیس بر سر جزایر فالکلند عنوان کرد: این جزایر پایگاه اتمی ناتو در آتلانتیک جنوبی هستند و این حقیقت را دیگر نمی‌توان پنهان کرد. آرژانتین این جزایر را مالویناس می‌خواند.

وی همچنین تاکید کرد که این جزیره یکی از نظامی‌ترین نقاط جهان است و حدود 1500 سرباز و 2000 پرسنل غیر نظامی ارتش نیز در آن حضور دارند.

کرشنر همچنین گفت که ارتش انگلیس همه نیروهای خود در آتلانتیک جنوبی و همچنین سیستم‌های اطلاعاتی الکترونیکی خود را از این جزیره کنترل می‌کند.

این در حالی است که انگلیس این اظهارات را "کاملا اشتباه" خوانده و اعلام کرد که تعداد نیروهای حاضر در جزایر فالکلند به پایین‌ترین میزان خود رسیده و نیروهای حاضر نیز تنها برای دفاع از آن همچنان مستقر هستند.

در همین راستا وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: موضع انگلیس در قبال تسلیحات اتمی روشن است، طبق معاهده ان پی تی، انگلیس تسلیحات اتمی‌اش را علیه کشور‌هایی که چنین تسلیحاتی ندارند به کار نخواهد برد.

نیروهای آرژانتینی در تاریخ 2 آوریل 1982 به این جزایر حمله کردند اما 74 روز پس از آن تسلیم نیروهای اعزامی انگلیس شدند.

آرژانتین در جریان این درگیری 649 تن تلفات داد.

انتهای پیام

کد N202531