مسکو ادعای کمیسیون اروپا مبنی بر نقض حقوق غیر روس ها در کریمه را رد کرد

کمیسیون اروپا,کریمه

مسکو-ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای ادعای کمیسیون اروپایی مبارزه با نژادپرستی و ناشکیبایی مبنی بر نقض حقوق غیرروس ها در جمهوری خودمختار کریمه را رد کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه گفته شده است: ادعای کمیسیون اروپایی مبارزه با نژادپرستی و ناشکیبایی مبنی بر اعمال تبعیض علیه تاتارها و اوکراینی تبارهای کریمه از سوی سران این منطقه حیرت آور و باورنکردنی است.

در بیانیه اضافه شده است: تدابیر به عمل آمده در کریمه از زمان الحاق آن به روسیه، در راستای احیا و تحقق حقوق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی تمام اقوام ساکن این منطقه اتخاذ شده است.

وزارت خارجه روسیه یادآوری کرده است: در کریمه زبان های روسی، اوکراینی و تاتاری به عنوان زبان های حکومتی تعیین شده اند.

در بیانیه اضافه شده است: در این شرایط سکوت کمیسیون اروپایی در مورد تبعیض هایی که از طرف مقام های اوکراینی علیه روس زبانان این کشور انجام می گیرد و با تلاش رسانه های خبری از آن اطلاع می یابیم، دلسرد کننده است.

بیانیه حاکی است: امیدواریم کمیسیون اروپایی مبارزه با نژادپرستی و ناشکیبایی، نحوه اجرای تقاضای خود از دولت اوکراین برای مقابله با تبعیض علیه روس زبانان و اقلیت های قومی ساکن این کشور را پیگیری کند.

روسیه در ماه فوریه گذشته جمهوری خودمختار کریمه را ضمیمه خود کرد.

شبه جزیره کریمه منطقه ای به وسعت 25 هزار و 500 کیلومتر مربع در جنوب اوکراین و در ساحل دریای سیاه واقع شده است.

این منطقه 2 میلیون و 413 هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد یک میلیون و 450 هزار روس، 576 هزار اوکراینی و 245 هزار نفر تاتار هستند.

اروپام/2242**518**5981
کد N202518