حزب گلکار بیشترین شانس پیروزی در انتخابات مجلس اندونزی را دارد

انتخابات,گلکار

کوالالامپور – ایرنا – نتایج تازه ترین نظرسنجی ها از انتخابات مجالس اندونزی نشان می دهد حزب گلکار و حزب مبارزه دموکراتیک اندونزی بیشترین شانس کسب اکثریت آرا مجالس این دوره را دارند.

به گزارش ایرنا، براساس نتایج این نظرسنجی که روز پنجشنبه روزنامه جاکارتا پست منتشر کرد، حزب گلکار 21 ممیز 9 درصد آرا و حزب مبارزه دموکراتیک اندونزی 21 ممیز یک درصد آرا را در انتخابات مجالس اندونزی کسب خواهند کرد.

اگر این دو حزب شمار آرای نسبتا یکسانی را در این دوره از رقابت ها کسب کنند، حزب گلکار در مقایسه با رقیب خود شانس بالاتری برای نشاندن کانداتورهای بیشتری از این حزب بر کرسی مجالس اندونزی خواهد داشت.

حزب مبارزه دموکراتیک اندونزی بیشتر در استان ˈجاواˈ هوادار دارد، در حالی که حامیان حزب گلکار از نظر جغرافیایی دارای پراکندگی بیشتری هستند و این موضوع شانس به دست آوردن کرسی ها بیشتر را افزایش می دهد.

ˈحزب گروه های تابعیˈ موسوم به گلکار یک حزب سیاسی آزایخواه محافظه کار است که از سال 1964 فعالیت خود را آغاز کرده است.

این حزب از سال 1966 تا 1999 در دوره سوهارتو و دوره یکساله ریاست جمهوری یوسف حبیبی سکان هدایت اندونزی را در اختیار داشت.

این حزب که ریاست آن در حال حاضر بر عهده ˈابوریزال بکریهˈ است در انتخابات سال 2004 در ائتلاف رییس جمهوری فعلی این کشور قرار داشت.

حزب گلکار اکنون 107 کرسی از مجموع 560 کرسی مجلس نمایندگان این کشور را در اختیار خود دارد.

یافته های این تحقیق همچنین توان رقابت سایر احزاب شرکت کننده در این دوره از رقابت ها را با حزب گلکار و حزب مبارزه دمواکراتیک اندونزی مشکل دانسته است.

حزب ˈگریندراˈ با 11 ممیز یک درصد آرا در رتبه سوم و حزب دموکراتیک با کسب هفت ممیز شش درصد آرا در جایگاه چهارم یافته های این نظرسنجی قرار گرفته اند.

حزب دموکراتیک اندونزی در حال حاضر بیشترین کسری های مجالس این کشور را در اختیار دارد و ˈسوسیلو بامبانگ یودهویونوˈ رییس این حزب نیز پست ریاست جمهوری اندونزی را به دست آورده است.

این حزب در انتخابات سال 2004 نیز با کسب هفت و نیم درصد آرا از 560 نماینده مجلس نمایندگان 57 کرسی را به خود اختصاص داد و در مقام پنجم قرار گرفت.

سوسیلو بامبانگ یودهویونو به عنوان رییس جمهوری اندونزی و یوست کالا به عنوان معاون اول رییس جمهوری با حمایت حزب ستاره ماه و حزب اتحاد و عدالت اندونزی توانست با کسب 60 ممیز یک درصد آرا به عنوان رییس جمهور اندونزی برگزیده شود.

احزاب بیداری ملی با پنج ممیز 9 درصد آرا، هانورا با چهار و نیم، ناسدم با چهار ممیز سه، توسعه ملی با سه ممیز چهار، تعهد ملی با سه، حزب ستاره ما با 9 دهم و حزب اتحاد و عدالت اندونزی با نیم درصد آرا به ترتیب در رده های پنجم تا 11 این دوره انتخابات قرار دارند.

نتایج این تحقیق نشان می دهد فقط 10 حزب در ترکیب مجالس این دوره قرار خواهند داشت.

انتخابات مجلس اندونزی قرار است چهارشنبه هفته آینده برگزار شود. دولت اندونزی به مناسبت برگزاری این انتخابات نیز تعطیل عمومی اعلام کرده است.

در این دوره از انتخابات اندونزی 560 نماینده به عنوان شورای نمایندگان مردم، 132 عضو به عنوان شورای نمایندگان منطقه ای، دو هزار و 137 عضو به عنوان نمایندگان استانی و 17 هزار و 560 نماینده نیز در سطح مناطق از سوی مردم برگزیده می شوند.

در انتخابات چهارشنبه آینده اندونزی در مجموع 20 هزار و 380 نفر به مجالس مختلف قانونگذاری این کشور راه می یابند.

برای رقابت در این دوره از انتخابات 46 حزب ثبت نام کردند که تنها 15 حزب توسط کمیسیون انتخابات واجد شرایط حضور در این رقابت معرفی شدند.

دوره تصدی کرسی های مجالس مختلف اندونزی پنج ساله است.

آساق**د.م**1611
کد N202273