18کشور دیگر جهان یک پیمان تسلیحاتی سازمان ملل را تصویب کردند

پیمان,اسلحه

تهران - ایرنا - هیجده کشور جهان روزچهارشنبه اسنادی را در مورد تصویب یک پیمان سازمان ملل برای نظارت برتجارت سالانه 80 میلیارد دلار سلاح های متعارف در جهان به ثبت رساندند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ازمقر سازمان ملل درنیویورک، یک سال پس ازتصویب پیمان تجارت اسلحه درمجمع عمومی این سازمان درمجموع 31 کشور آن را از تصویب گذرانده اند.

این پیمان پس از تصویب 50 کشور عضو سازمان ملل به مورد اجرا گذاشته خواهد شد . ویرجینیا گامبا معاون نماینده عالی سازمان ملل درامورخلع سلاح گفت : به طور منصفانه باید اظهار داشت شتاب جاری درامضا وتصویب پیمان تجارت اسلحه باعث خواهد شد تا بتوان آن را در نیمه دوم سال جاری به مورد اجرا گذاشت .

هیجده کشوری که اسناد مربوط به تصویب پیمان را طی مراسمی در مقر سازمان ملل در نیویورک به ثبت رساندند غیر از السالوادور همگی ازاعضای اتحادیه اروپا بودند . آلمان ، فرانسه و انگلیس در جمع اعضای اتحادیه اروپا هستند که اسناد خود را تسلیم کردند.

هدف ازاین پیمان، واداشتن کشورها به کنترل ملی برصادرات اسلحه است . کشورها باید ارزیابی کنند که آیا یک نوع سلاح باعث دور زدن تحریم های بین المللی خواهد شد ، برای نسل کشی یا جنایات جنگی به کار خواهد رفت یا مورد استفاده تروریست ها و تبهکاران سازمان یافته قرار خواهد گرفت یا نه .

نخستین پیمان مهم تسلیحاتی از زمان پیمان جامع منع آزمایش هسته ای مصوبه سال 1996 ، نقل و انتقال بین المللی تمام جنگ افزارهای متعارف از تانک گرفته تا هواپیماهای جنگی و موشک و همچنین سلاح های سبک شامل می شود.

امریکا بزرگترین تولید کننده سلاح تنها زمانی این پیمان را امضا کرد که مقررات جداگانه ای در مورد مهمات تعیین شد که از بار کنترل جامع می کاهد. در همین حال ، روسیه حق خود را در مورد معیار استفاده شده برای گرفتن مجوز معاملات تسلیحاتی محفوظ نگه داشته است .

دریک بیانیه سازمان ملل درروز چهارشنبه گفته شده است بان کی مون دبیر کل این سازمان ازتمام کشورهایی که تاکنون این پیمان را امضا یا تصویب نکرده اند می خواهد هرچه سریعتر این کار را انجام دهند.

مترجمام 1403/536
کد N202213