توجه هند به نپال برای جلوگیری از گرایش به سمت چین

هند,نپال

دهلی نو - ایرنا - هند اجرای طرح های عمرانی در کشور نپال را به منظور جلوگیری از گرایش این کشور مهم همسایه به سوی چین شدت می بخشد.

به گزارش ایرنا، مقام های مسوول هند و نپال روز چهارشنبه توافق کردند اقدامات لازم را درجهت تسریع برای اجرای طرح های عمرانی از طریق رفع موانع مختلف انجام دهند.

نپال یکی از کشورهای همسایه شمالی هند است که دهلی نو طرح های عمرانی مختلفی را به منظور جلوگیری از گرایش این کشور به سوی چین اجرا می کند.

به گفته منابع مطلع هندی، یک هیات بلندپایه تحت ریاست ˈ سوجاتا مهتاˈ رییس بخش روابط اقتصادی وزارت خارجه هند روز چهارشنبه با ˈ رام شاران مماهاتˈ وزیر تسهیلات زیربنایی نپال دیدار و گفت وگو کرد.

دو طرف دراین دیدار که در شهر کاتماندو برگزار شد در مورد پیشرفت حاصله در اجرای طرحهای عمرانی تحت حمایت هند در نپال تبادل نظر کردند.

براساس یک بیانیه منتشره از سوی سفارت هند در کاتماندو، طرفین دراین نشست نسبت به تاخیر در اجرای برخی از این طرح ها به خصوص یک طرح جاده ای

ابراز نارضایتی کردند.

دراین بیانیه گفته شده که هند و نپال با یکدیگردر مورد انجام اقدامات لازم در جهت تسریع هرچه بیشتر کارها از طریق رفع فوری موانع موجود به توافق رسیده اند.

طرح های جاری تحت حمایت هند در نپال شامل ساخت جاده، پست های نگهبانی مرزی و طرح خطوط راه آهن می شوند.

نپال با حدود 27 میلیون نفر جمعیت یکی از کم توسعه یافته ترین کشورهای جهان است که بین چین و هند قرار گرفته است.

آساق ** 2164 ** 275 **
کد N202188