هند نقش چین در تامین سلاح برای ستیزه جویان را بررسی می کند

هند,چین

دهلی نو - ایرنا - هند درحال بررسی نقش چین در پشتیبانی نظامی از گروه های ستیزه جو فعال درشمال شرق این کشور است .

به گزارش ایرنا، منابع خبری هند روز چهارشنبه اعلام کردند دهلی نو قصد دارد با استرداد ˈویلی نارو ˈ یک قاچاقچی اسلحه از تایلند، نقش یک شرکت چینی تولید کننده سلاح را در پشتیبانی نظامی از گروه های جدایی طلب فعال در شمال شرق هند بررسی کند.

براساس گزارش های منتشره، پس آنکه یک دادگاه در تایلند حکم استرداد ویلی نارو به هند را صادر کرد دهلی نو اکنون با جدیت بیشتری در صدد بررسی چگونگی تامین سلاح برای گروه های شورشی در شمال شرق است .

ویلی نارو 54 ساله اهل کشور تایلند محکوم به فروش غیر قانونی سلاح های چینی به گروه های فعال شبه نظامی مانندˈ ان اس سی انˈ ˈای ام ˈو ˈ اولفا ˈدر شمال شرق هند است.

مقام های رسمی هند مدعی هستند اکثر سلاح های مورد استفاده گروه های شبه نظامی مانند تفنگ های خودکار در یک شرکت تولید سلاح در شمال چین تولید می شوند.

سازمان تحقیقات ملی هند (ان آی ا) که وظیفه بررسی قاچاق اسلحه و مهمات برای گروه های شبه نظامی را بر عهده دارد در ماه آینده گروهی را به تایلند برای استرداد ویلی نارو خواهد فرستاد.

دادگاه تایلند دیروز در حکمی با استرداد نارو به هند موافقت کرد. این فرد با حضور در دادگاه هند به جرم فروش غیر قانونی اسلحه به شورشیان به ارزش دو میلیارد دلار محاکمه خواهد شد.

ویلی نارو سال گذشته توسط پلیس بین الملل دستگیر شد.

تعداد زیادی از گروه های ستیزه جو و شبه نظامی در ایالت های شمال شرق هند فعال هستند و دهلی نو و پکن درموارد مختلف از جمله در ارتباط با امنیت این ایالت ها با یکدیگر اختلاف دارند.

آساق ** 2163 ** 275 **
کد N202150