اجلاس مشترک سران اروپایی و آفریقایی در بروکسل

سیاسی

بحران جمهوری آفریقای مرکزی اولین موضوع در دستور کار اجلاس امروز (چهارشنبه) سران اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا در بروکسل، بلژیک خواهد بود.

بحران جمهوری آفریقای مرکزی اولین موضوع در دستور کار اجلاس امروز (چهارشنبه) سران اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا در بروکسل، بلژیک خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی.بی.سی، اتحادیه اروپا 1000 سرباز به جمهوری آفریقای مرکزی اعزام خواهد کرد که 6000 سرباز اتحادیه آفریقا و 2000 سرباز فرانسه در آن کشور بپیوندند.

با این حال، خشونت قومی و مذهبی در جمهوری آفریقای مرکزی همچنان قربانی می‌گیرد.

رابرت موگابه، رییس جمهور زیمبابوه، به دلیل عدم اعطای ویزا به همسرش این اجلاس بروکسل را تحریم کرده است و جاکوب زوما، رییس جمهور آفریقای جنوبی، در حمایت از موگابه گفت که به اجلاس بروکسل نمی‌رود.

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل پیش از آغاز رسمی اجلاس مشترک اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا با روسای ۱۵ کشور آفریقایی و ۱۵ کشور اروپایی در خصوص بحران جمهوری آفریقای مرکزی دیدار خواهد کرد.

اتحادیه اروپا امیدوار است که پیوستن 1000 سرباز اروپایی به 8000 سرباز فرانسوی و آفریقایی در جمهوری آفریقای مرکزی به بازگشت ثبات به این کشور کمک کند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز گفته است که انزجار مذهبی میان مسیحیان و مسلمانان در جمهوری آفریقای مرکزی به مرحله‌ای ترسناک رسیده است.

با این حال، انگیزه اصلی اتحادیه اروپا، توسعه تجارت اروپا در آفریقا است.

هرمان ون رامپوی، رییس شورای اروپا گفته است که هدف اتحادیه اروپا گذار از مرحله کمک مالی اروپا برای توسعه آفریقا به مرحله گسترش تجارت و سرمایه گذاری در آفریقا است.

انتهای پیام

کد N201950