میرتاج الدینی:اگر در دولت احمدی نژاد نمی بودم بازهم به عملکرد دولت دهم نمره قبولی می دادم

سید محمدرضا میرتاج‌الدینی, دولت دهم, دولت نهم, محمود احمدی‌نژاد

سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مجالس هفتم و هشتم بود تا اینکه برای پیوستن به کابینه احمدی نژاد از نمایندگی مجلس استعفا داد و معاون پارلمانی ریاست جمهوری شد.

سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مجالس هفتم و هشتم بود تا اینکه برای پیوستن به کابینه احمدی نژاد از نمایندگی مجلس استعفا داد و معاون پارلمانی ریاست جمهوری شد. در دولت دهم به عنوان معاون رییس جمهور در اجرای قانون اساسی و مسئول امور روحانیت رییس جمهور منصوب شد.

به گزارش آفتاب به نقل از خبرآنلاین، میرتاج الدینی معتقد است احمدی نژاد هنوز محبوبیت دارد ولی قصد ندارد در رقابت های انتخابات مجلس ورود پیدا کرده و یا از عده ای حمایت کند. او در گفت و گوی پیش روی شما که بخشی از گفت و گویی تفصیلی است به پرسش هایی درباره تجربه دولت احمدی نژاد و اتهاماتی که علیه او مطرح می شود پاسخ می گوید.

مهمترین انتقاداتی که به دولت آقای احمدی نژاد در حوزه اجرا و تقنین به نظر شما به عنوان یکی از اعضای دولت وارد بود چه بود؟

از ما ایرادها را نپرسید دیگران بقدر کافی ایراد میگیرند.

ایرادهایشان وارد است؟

ما از ایرادهایی که می گویند یا دفاع می کنیم یا می گوییم ایراد وارد است .

خب به نظرتان کدامشان  در حوزه تقنین وارد تر است؟

در حوزه تقنین همیشه نگاه دولت یک نگاه اجرایی است و کارها را پیش می برد و باید درکمیسیون ها کار کارشناسی بشود. گاهی فرصت کافی نبود و یک موضوع را می خواستند به سرعت اجرایی کنند و مستقیم دردولت تصویب می کردند و بعد این می رفت در مجلس و ممکن بود که با ایرادهایی هم روبرو شود، این گاهی اتفاق می افتاد.

شما به عنوان اینکه یک نماینده مجلس بودید و بعد وارد دولت شدید، آن موقع ایرادات زیادی به ارتباطات تقنینی دولت وجود داشت و برداشت هایی که دولت از قانون و آئین نامه وغیره بارها مجلس چالش میان دولت و مجلس بود، شما ان موقع دچار تعارض نمی شدید؟

من اگرحالا هم درمجلس باشم در اکثر موارد جانب دولت را می گیرم زیرا وقتی کسی دستش در اجرا باشد می بیند که نگاه انتزاعی و نگاه بیرون ازاجرا با نگاه اجرا بسیار متفاوت است. به بیان مقام معظم رهبری بار سنگین اداره مملکت روی دوش دولت است، باید دستش را گرفت که بتواند کارها را پیش ببرد، وگرنه با نگاه غیر اجرایی به کار و اینکه دست دولت را محدود کنند و یا ببندند که نمی شود کشور را اداره کرد.

من وقتی به دولت آمدم دیدم که در خیلی از موارد قانون گذار یا ناظربرعملکرد دولت، باید خودش را به جای دولت بگذارد و مثلا اگر بخواهد هدفمندسازی یارانه ها را اجرا کند چگونه اجرا می کند؟ فلذا در بعضی از قوانین هم این ملاحظه را دیدند و گفتند که برداشت مجری از قانون معتبر است یعنی آن قانون مطلبی  را گفته و معمولا هم صراحت دارد ولی ممکن است دو نفردو برداشت متفاوت در مورد آن داشته باشند ،اما در نهایت آن مطلبی که دولت و مجری برداشت می کنند را باید اجرا کرد، زیرا دولت باید اختیاراتی در مقام اجرا داشته باشد.

این اختیارات قرار نیست که اختیارات خیلی باز و فرا قانونی باشند، درست است؟

باید درچارچوب قوانین تعریف شوند.

چارچوب قوانین اگر برداشت را آزاد بگذارد دیگر آن قانون معنایی پیدا نمی کند؟

معمولا قانون به این گونه است، مثلا همین هدفمندسازی یارانه ها گفته است که دولت یارانه نقدی و غیر نقدی را به مردم در مقابل اجرای هدفمندسازی یارانه ها بدهد، هم نقدی را گفته و هم غیر نقدی. دولت در مقام اجرا می بیند که نقدی باشد بهتر است و همه آن را نقدی می دهد، این ازاختیارات دولت است، یا گفته پرداخت به سرپرست خانوارها به تناسب درآمد افراد، یعنی به دهک های پایین و متوسط بیشتر یارانه بدهند و دهک های بالا را کمتر بدهند . زمانی که این قانون تصویب می شد من در مجلس بودم و این پیشنهاد خود من بود، منتهی دولت در مقام اجرا دید نمی تواند دهک های مختلف را از هم تفکیک کند.

الان که می گویند دهک های بالا کلا حذف شوند.

بله. ایراد ندارد اگر بتوانند به آنجا برسند خود دولت دهم هم در پایانش به آن رسیده بود، حتی برای تعدادی هم نامه نوشت که داوطلبانه بیایند و منصرف شوند ولی در تشخیص دهک پردرآمد همیشه مشکل داشتند، این دولت هم اعتراف کرده که تفکیک و تشخیص سخت است، حتی دولت قبل که دهک های جامعه را خوشه بندی کرده بود از سوی مردم مورد اعتراضات زیادی قرار گرفت و دیدند که همه چیز قاطی شده زیرا اطلاعات کامل نبوده است و اینکه اطلاعات دولت نسبت به درآمد های مردم کامل نیست. به همین دلیل وقتی این مشکل بوجود آمد خوشه بندی را کنار گذاشتند. خواستم این مورد را مثال بزنم که بگویم این قانون به این شکل گفته که دولت در مقام اجرا، آن را انجام داده است و در گام اول به همه اقشار جامعه یکسان داده شود تا به تدریج افراد توانمند شناسایی شوند .در فاز دوم، نظر آقای احمدی نژاد این بود که به دهک های بالا یارانه ندهیم و به هفت دهک پایین اضافه کنیم.

نظر خود شما چیست؟

همین مساله به نظرمن بهتر است تا این که همین مقداری که تا به حال داده می شد را قطع کنند. گام بعدی هم منطبق با قانون بود،یعنی دهک های بالا را دیگر اضافه نکنند و دهک های متوسط تا دهک هفت را پرداخت کنند. زیرابا گذشت زمان این مبلغی را هم که به دهک های بالا می دهند مستهلک می شود و درآینده هم افراد دهک های بالا رغبت نمی کنند که بیایند و این یارانه را بگیرند کما اینکه زمانی بود در زمان جنگ به همه کوپن می دادند،اما عده ای از خانواده ها به دنبال این کوپن ها نمی رفتند.

در حال حاضر بسیاری از اعضای دولت قبلی از این دولت یازدهم کنار گذاشته شدند .الان تیم اصلی دولت قبل در حال انجام چه کاری هستند؟

هر کس در جایی مشغول است، عده ای هیئت علمی دانشگاه ها بودند وحالا هم دردانشگاه ها به تدریس مشغولند، بعضی ها هم نیروهای اجرایی هستند و در بعضی ازستادهای اجرایی مشغول به کارند.

ستاد های اجرایی یعنی چه؟ متلا در وزارتخانه ها؟

نه خب همه کارها و مدیریت ها که در وزارتخانه ها نیست، تقریبا در وزارتخانه ها جایی برای اعضای دولت نیست. مثلا بنیاد مستضعفان که نهادش مستقل از دولت است ویا بعضی از شرکت هایی که مستقل از بدنه دولت هستند.به هر حال هرکسی در جایی مشغول شده و خدمت می کند.

مجمع یا گروه خاصی برای فعالیت مجلس آینده تشکیل نمی شود، فعالیت سیاسی و حزب خاصی؟

نه چنین برنامه ای ندارند که برای مجلس آینده کاری کنند.

یعنی اعضای دولت قبل کار یا فعالیت سیاسی خاصی را نمی خواهند به صورت متمرکز انجام دهند؟

چنین برنامه ای فعلا وجود ندارد

در آینده نزدیک ممکن است که وجود داشته باشد؟

آن دیگر بستگی به شرایط آینده دارد.

خود شما چطور؟ یعنی فعالیت سیاسی خاصی انجام نمی دهید؟

من در کارهای آموزشی و کارهای اجرایی در حد خودم مشغول خواهم شد تا ببینیم آینده چه می شود.

فعالیت سیاسی خاصی به طور متمرکز یا برای مجلس آینده می کنید؟

من فعالیت سیاسی خاصی ندارم یعنی با افراد انفرادی که نمی شود فعالیت سیاسی کرد، ما چون روحانی هستیم یک سری کارهای تبلیغی و سخنرانی چه دوره مجلس و چه در دوره دولت و چه حالا داریم، ارتباط ما همیشه با مردم است، به سخنرانی و جلسات می رویم و در واقع کار اجتماعی- سیاسی است و در چارچوب نظام جمهوری اسلامی  و خط ولایت و رهبری کار خود را ادامه خواهم داد، گاهی از دانشگاه ها و محافل مذهبی و سخنرانی ها دعوت می شویم و شرکت می کنیم.

فکر میکنید مهمترین ناکامی دولت آقای احمدی نژاد که می توانست آن را به سرانجام برساند و انجام نداد  اما به هر دلیل  نتوانست انجام دهد  چه بود؟

آقای احمدی نژاد در دو سال آخر دو تصمیم بزرگ داشت که می خواست آنها را دنبال کند یکی در عرصه کشاورزی ودیگری درعرصه معادن بود، به این موارد زمان اجازه نداد و افرادی که باید با جدیت مثل مسکن مهر پیش می بردند از این جهت امکانش پیش نیامد، از سال 91 این دو طرح بزرگ را شروع کردنداما  به سرانجام مشخصی نرسید وگرنه طرح های بزرگی در این دو سال داشتند که نتوانستند انجام دهند.

نمره دولت آقای احمدی نژاد؟

نمره قبولی است به نظر من

چون عضو دولت بودید می گویید یا به عنوان یکی از اعضای ملت؟

اگرخارج از دولت بودم هم این نظر را می دادم حالا اگر یکی دو سال هم بگذرد بیشتر روشن خواهد شد، من نمی گویم که  دولت دهم حاشیه نداشت، هر دولتی حاشیه دارد و من راجع به حاشیه ها صحبت نمی کنم و کلیت دولت را می گویم، آقای احمدی نژاد که دولت را بدست گرفت بانی دولت مردمی با یک رئیس جمهور مردمی و تیمی که در اطراف خود جمع کرد از وزرا و اعضای دولت، افراد در خط نظام و ولایت و رهبری و مردمی بودند.

تمام افراد؟

همه خدمت کردند، قرار شد مصداقی صحبت نکنیم، من به عنوان معاون آقای احمدی نژاد گاهی که در شهرهای مختلف مسافرت دارم و از نزدیک مردم را می بینم افراد مختلف می آیند وازدولت و آقای احمدی نژاد و کارهایش تشکر می کنند چرا که او کارهایی انجام داد که هر دولتی بیاید و برود این کارها فراموش نمی شود و ماندگار خواهد بود، طبیعی است که یک دولت صد در صد موفق نمی شود ولی حداقل می تواند چند کار موفق انجام دهد که خاطره خوشی از آن ها در میان مردم بماند.

در دولت آقای احمدی نژاد هم از این نوع کارهایی که خاطره خوشی میان مردم گذاشت. مثل سفرهای استانی، ارتباطات مردمی، مسکن مهر، هدفمندی یارانه ها و تلاش برای اینکه فاصله میان دهک های پایین و بالا کاهش پیدا کند. توجه بیشتر به مناطق محروم وعدالت ورزی و کارهای عدالت محوری در تصمیم گیری ها و مردمی بودن، این ها کارهایی بودند که مردم دیدند.البته همین نیروهای خدماتی وشرکتی یکی از مشکلات ادارات در سراسر کشور بود که از زمانی که آقای احمدی نژاد آمد این مشکلات را برداشت و افرادی که در کار شرکتی بودند نیز از این کار راضی بودند و چقدر هم به نفع دولت شد. از این نوع کارهای به نفع مردم و خدمات به افراد پایین جامعه زیاد در دولت دهم بوده است.

 در مورد دانشگاه ایرانیان هم توضیح دهید، الان یک سری از تذکرات به وزیر علوم جدید داده می شود برای لغو مجوز دانشگاه ایرانیان

چون من آنجا نیستم، اطلاعات کافی هم ندارم و نمی خواهم وارد این مساله شوم. 
کد N201877