نگرانی چین از لغو ممنوعیت صادرات تسلیحاتی ژاپن

چین,ژاپن

پکن - ایرنا - چین روز چهارشنبه از تصویب لایحه ای در ژاپن که بر اساس آن ممنوعیت صادرات تسلیحاتی این کشور لغو می شود ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایرنا، هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که با این اقدام، نیم قرن ممنوعیت بر روی صادرات تسلیحاتی ژاپن برداشته شد و تجدیدنظر دراین قانون نگران کننده است.

قانون ممنوعیت صادرات تسلیحاتی از سال 1967 میلادی به اجرا گذاشته شد، اما دولت ژاپن روز گذشته قانون جدید را که به این کشور اجازه صادرات اسلحه می دهد تصویب و لازم الاجرا کرد.

با تصویب این قانون ژاپن می تواند هم به صدور تسلیحات مبادرت ورزیده و هم مبادلات گسترده تر تجهیزات نظامی با متحدانش داشته و به سلاح های جدید و پیشرفته تری دست پیدا کند.

خبرگزاری شین هوا گزارش کرد که شینزو آبه نخست وزیر ژاپن می خواهد قدرت نظامی این کشور را در داخل و خارج افزایش داده و برای اقدامات فرامرزی نظامی آماده شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین خاطر نشان کرد که این حرکت تلاشی در راستای تغییر وضعیت نظامی منطقه است و می تواند برای صلح و ثبات منطقه خطرآفرین باشد.

وی از توکیو خواست به امنیت همسایگان توجه داشته باشد و با عبرت گرفتن از تجاوزات تاریخی خود، کشورهای آسیایی را به ورطه چالش های امنیتی نیندازد.

وی توصیه کرد که ژاپن بجای صادرات اسلحه و تغییر شرایط امنیتی در راستای بهبود صلح و امنیت منطقه گام بردارد.

در قانون جدید ژاپن آمده است که این کشور نباید در صادرات تسلیحاتی از مقررات و قطعنامه های سازمان ملل تخطی کرده و یا به کشورهای درگیر اسلحه صادر کند.

وزارت دفاع ژاپن در بیانیه ای از تصویب قانون جدید که بخصوص باعث تقویت اتحاد و مبادلات تسلیحاتی ژاپن و آمریکا می شود استقبال کرده است.

خبرگزاری چین تاکید کرده است که این اقدام ژاپن باعث مسابقه تسلیحاتی خواهد شد.

وزارت خارجه کره جنوبی هم ضمن ابراز نگرانی از این اقدام توکیو، خواستار پایبندی ژاپن به اصول همزیستی مسالمت آمیز شده و این کشور را به تقویت صلح و امنیت منطقه ای و بهبود روابط با همسایگانش دعوت کرده است.

آساق ** 2100 **1611
کد N201747