ژاپن ممنوعیت صدور تجهیزات نظامی را لغو کرد

تجهیزات نظامی,شینزو آبه

تهران - ایرنا - دولت ژاپن روز سه شنبه دستورالعملی را تصویب کرد که بر اساس آن ممنوعیتی را که از ده ها سال پیش بر صادرات تجهیزات نظامی اعمال می کرد، لغو می شود.

به گزارش ˈآسوشیتدپرسˈ از توکیو، هدف از این اقدام دولت ژاپن ، گسترش تولید مشترک تسلیحات با کشورهای همپیمان توکیو و فروش تجهیزات نظامی به دیگر مناطق جهان از جمله کشورهای جنوب شرقی آسیا است.

دستور العمل های تازه که در نشست امروز هیات دولت ژاپن تصویب شد، بخشی از تلاش های ˈشینزو آبهˈ نخست وزیر برای تقویت امنیت ملی این کشور به منظور رویارویی با تهدیدات چین و کره شمالی به شمار می رود.

آبه گفته است که ژاپن باید نقش بزرگتری در عملیات صلحبانی بین المللی و همکاری های دفاعی داشته باشد.

به گفته ˈنوباشیبه تکامیزاواˈ معاون شورای تازه تاسیس امنیت ملی ژاپن، دستور العمل های صادراتی، راه توکیو را برای پیوستن به آمریکا و دیگر کشورهای همپیمان مانند انگلیس، فرانسه و استرالیا، به منظور تولید و توسعه فناوری تسلیحاتی و دستیابی به توانایی و قابلیت های دفاعی و تجهیزات پیشرفته تر، هموار می کند.

وی افزود: پیمانکاران ژاپنی همچنین خواهند توانست به فناوری دسترسی یافته و توانایی های رقابتی خود را افزایش دهند.

این در حالی است که به نظر تحلیلگران، این اقدام که محدودیت های حدود 50 ساله ای که این کشور بر صادرات تسلیحاتی اعمال کرده، لغو می کند، ممکن است موجب افزایش تنش ها میان توکیو با چین و کره جنوبی شود.

ˈیوساکو ایسوزاکیˈ مشاور ویژه آبه گفت: تنها در صورتی صادرات تسلیحاتی یا فناوری مرتبط با آن مجاز خواهد بود که در خدمت همکاری های بین المللی یا امنیت ملی ژاپن باشد .

وی افزود: تغییری در خط مشی ژاپن در باره عدم صدور مجوز صادرات تسلیحاتی که موجب گسترش درگیری های دیگر کشورها شود، به وجود نیامده است.

به گفته وی، ژاپن ابتدا به صدور فناوری و تجهیزات امدادی، حمل و نقل، نظارت و مراقبت و مین روبی خواهد پرداخت و قصد صادرات تجهیزات تهاجمی مانند تانک و جت جنگنده را ندارد.

به گفته مقام های ژاپن، این کشور ممکن تجهیزات نظامی و تسلیحاتی شامل هواپیمای امداد و نجات به هند، دستگاه های مین یاب به کشورهای در حال رشد و کشتی های جنگی مبارزه با دزدان دریایی به اندونزی، فیلیپین و چند کشور دیگر در منطقه آسیای جنوب شرقی صادر نماید.

مترجمام**1486**1651

Shinzo Abe , Nobushibe Takamizawa , Yosuke Isozaki
کد N200978