دومای روسیه توافق‌ها با اوکراین بر سر یگان دریای سیاه را لغو کرد

سیاسی

دومای روسیه به کنار گذاشتن توافق‌های میان اوکراین و روسیه بر سر یگان دریای سیاه رای داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌، به نقل از شبکه راشاتودی، نمایندگان دومای روسیه به توقف پرداخت اجاره‌بها به دولت کی‌یف برای استفاده از پایگاه نیروی دریایی سواستوپل رای داده و خواستار توقف بخشودگی بدهی‌های اوکراین شد‌ه‌اند.

توافق‌نامه‌های 1997 میان کی‌یف و مسکو مبنی بر این است که دولت روسیه بایستی برای استفاده از پایگاه نیروی دریایی مذکور در شبه‌جزیره کریمه تا سال 2042 هزینه پرداخت می‌کرد.

دولت روسیه براساس این توافق‌نامه‌ها به صورت سالانه بایستی مبلغ 526.5 میلیون دلار برای این پایگاه هزینه پرداخت می‌کرد و بدهی 97.75 میلیون دلاری کی‌یف به روسیه باحق استفاده از آب‌های اوکراین و فرکانس‌های رادیویی بخشوده می‌شد.

علاوه براین، براساس توافق‌نامه‌های موجود میان مسکو و اوکراین دولت روسیه بایستی هزینه‌ای را برای استفاده از پایگاه نیروی دریایی سواستوپل و تاثیرات زیست محیطی به وجود آمده در این ناحیه پرداخت می‌کرد.

نیروی دریایی روسیه هم‌اکنون 25 هزار سرباز، 24 توپخانه، 132 خوروی نظامی و 22 هواپیمای نظامی در منطقه کریمه دارد.

نمایندگان دومای روسیه تصمیم گرفتند که هم‌زمان با الحاق شبه‌جزیره کریمه به این کشور این توافق‌نامه‌ها میان کی‌یف و مسکو به صورت بالقوه به صورت تعلیق درمی‌آید و روسیه دیگر ملزم به پرداخت اجاره‌بها برای استفاده از این پایگاه نیروی دریایی نیست.

انتهای پیام

کد N200955