دیدار رییس جمهوری چین با رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل

رییس جمهوری چین با رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار کرد؛ اقدامی که برای ارتقاء روابط میان پکن با کشور‌های اروپایی صورت گرفت.

رییس جمهوری چین با رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار کرد؛ اقدامی که برای ارتقاء روابط میان پکن با کشور‌های اروپایی صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌، به نقل از شینهوا، دیدار شی جینپینگ، رییس جمهوری چین با روسای اتحادیه اروپا اولین دیدار از سوی مقام ارشد چینی از زمان ایجاد روابط دیپلماتیک میان پکن با کشور‌های اروپایی در سال 1975 محسوب می‌شود.

در جریان این دیدار هرمان ون رومپوی، رییس شورای اروپا با رییس جمهوری چین دیدار و گفت‌وگو کرد و شی جینپینگ خواستار روابط گسترده و بهبود اقدامات برای ایجاد صلح و رشد و تقویت اقتصادی، ایجاد اصلاحات و تبادل نظرات میان چین و اتحادیه اروپا شد.

رییس جمهوری چین گفت: پکن دورنمای استراتژیک اروپا را مدنظر دارد و به دنبال حمایت از یکپارچگی اتحادیه اروپا و تقویت و گسترش روابط با این اتحادیه است.

رییس شورای اروپا نیز اعلام کرد که اتحادیه اروپا به دنبال افزایش مذاکرات درباره‌ سرمایه‌گذاری و توافق تجارت آزاد با چین و افزایش همکاری دو جانبه در بسیاری از زمینه‌هاست.

جینپینگ در جریان دیدار با مارتین شولتز، رییس پارلمان اروپایی نیز گفت، چین به دنبال افزایش تبادل‌ نظرات میان پارلمان این کشور با پارلمان اروپا است.

رییس جمهوری چین هم چنین بر اعتماد دو جانبه به عنوان پایه همکاری‌ها میان پکن و اتحادیه اروپا تاکید کرد و گفت: با وجود تفاوت‌های آشکار به دنبال صلح و ایجاد یکپارچگی میان چین و اتحادیه اروپا هستیم.

رییس جمهوری چین هم‌چنین در سفر خود به بروکسل با خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام

کد N200953