ابراز امیدواری وزیر خارجه فنلاند نسبت به توافق جامع بین ایران و کشورهای 1+5

مجید تخت روانچی گفت: ایران با حسن نیت وارد مذاکرات با کشورهای 5+1 شده است و به اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهدات خود در توافق ژنو عمل کرده است. غرب نیز باید به تعهدات خود عمل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجید تخت روانچی که برای مذاکره با مقامات فنلاندی به این کشور سفر کرده است روز دوشنبه با ارکی تئومیویا، وزیر امور خارجه فنلاند ملاقات کرد.

در این ملاقات وزیر خارجه فنلاند با ابراز خرسندی از پیشرفت مذاکرات ایران و 1+5 و توافق ژنو اظهار امیدواری کرد با اراده طرفین توافق نهائی و جامع هر چه سریعتر حاصل شود.

وی در مورد سوریه نیز با اشاره به عدم توفیق مذاکرات ژنو 2 بر اهمیت حضور ایران در این مذاکرات تاکید کرد. تخت روانچی نیز با تشریح مواضع کشورمان در مذاکرات با 1+5 بر ضرورت تعهد به توافق به عمل آمده توسط غرب تاکید و اظهار کرد: انتظار داریم اروپا و آمریکا از اعلام مواضعی که به روند مذاکرات و توافقات به عمل آمده آسیب وارد می کنند پرهیز کنند.

وی همچنین با ابراز نگرانی از تداوم بحران سوریه، حل سیاسی این بحران و واگذار کردن موضوع به مردم این کشور برای تعیین سرنوشت خود راتنها راه پایان دادن به این بحران دانست.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در ملاقات با همتای فنلاندی خود زمینه‌های مختلف همکاری دو کشور در بخش‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را بررسی کرد. در این ملاقات طرفین بر گسترش همکاری‌های دو کشور در بخش‌های اقتصادی، محیط زیست، فرهنگی و دانشگاهی و همچنین رایزنی سیاسی در خصوص مسائل مهم منطقه‌ای و بین المللی تاکید کردند.

انتهای پیام

کد N200948