نقوی حسینی در گفتگو با مهر:

پناه آوردن به تحریم کنندگان مشکل ما را حل نمی کند / مجلس در قانون زدایی و قانون زایی اقتصاد مقاومتی نقش موثر دارد

مجلس

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اقتصاد مقاومتی تنها راه مقابله با تحریم ها است و پناه آوردن به تحریم کنندگان مشکل ما را حل نمی کند.

سیدحسین نقوی‌حسینی، نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، ضمن ارزیابی عملکرد مجلس در سالی که گذشت در حوزه سیاسی و اقتصادی گفت: مجلس شورای اسلامی در سال 92 و پس از نامگذاری سال از طرف مقام معظم رهبری به نام سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی تلاش کرد در حوزه قانونگذاری و نظارت بتواند در جهت عملی شدن این دو حماسه گام بردارد.

وی افزود: در حوزه حماسه سیاسی برگزاری انتخابات و حضور ملت پای صندوق های رای همه نمایندگان فعال بودند، صحن مجلس نیز فعال بود این فعالیت هم به صورت حمایت از یک نماینده خاص و هم به صورت حضور در حوزه های انتخابی خاص نمایان بود به طوریکه دسته بندی های داخل مجلس تقریبا صف بندی های جامعه نیز به شمار می رفت که نشان می داد مجلس نقش پررنگی دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: مجلس همچنین تلاش کرد با فعال کردن دیپلماسی پارلمانی و پذیرش گروه های پارلمانی کشورهای مختلف و یا اعزام هیات های مختلف پارلمانی به کشورهای دیگر نقش پررنگی را در حوزه دیپلماسی پارلمانی ایفا کند که این مساله کمک شایانی به شکل گیری حماسه سیاسی داشت.

نقوی حسینی گفت: برگزاری نشست اتحادیه بین المجالس دیگر اقدام مجلسیان بود که اثر بسیار مطلوبی بر جای گذاشت و علی رغم همه تلاش آمریکا و غرب طی سال های اخیر برای منزوی نشان دادن ایران، اتحادیه بین المجالس با حضور غریب به 30 رئیس مجلس و 48 هیات و 15 عضو مدعو و ناظر نشان داد که نه تنها جمهوری اسلامی ایران انزوا ندارد بلکه نقش راهبردی و تعیین کننده دارد که این مساله نیز به نوعی نسبت به منصه ظهور گذاشتن حماسه سیاسی کمک کرد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه حماسه اقتصادی از سوی مجلس افزود: مصوبات خوبی در این زمینه داشتیم که یکی از مهمترین مصوبات ما رفع موانع حوزه تولید بود که مجلس برای اجرایی شدن حماسه اقتصادی آن را تصویب کرد.

نقوی حسینی گفت: این مصوبه کار سرمایه گذاری و تولید را تسهیل کرد، تصویب به موقع بودجه سال 93 از سوی مجلس گام مهمی بود که در این جهت برداشته شد.

این نماینده مجلس ادامه داد: کمک به دولت در جهت اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها مساله بسیار مهمی بود تا دولت بتواند برای عملی شدن حماسه اقتصادی گام بردارد از این رو مجلس در سال 92 سال موفقیت آمیزی را پشت سر گذاشت.

وی با اشاره به رای نمایندگان به کابینه دولت یازدهم گفت: انتخاب به موقع وزرا و شکل گیری کابینه از اقدامات موثر مجلس شورای اسلامی بود که در سال گذشته رقم خورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره اینکه  با توجه به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی در پایان سال 92 از سوی مقام معظم رهبری دولت و مجلس در سال آینده چه وظایفی را بر دوش دارند، افزود: اقتصاد مقاومتی تنها راه مقابله با تحریم ها است، پناه آوردن به تحریم کنندگان مشکل ما را حل نمی کند. بنابراین باید به قدرت درون زای خودمان برگردیم که رهبری نیز بر روی آن تاکید دارند.

نقوی حسینی افزود: در این باره مجلس باید طرح های قانونی را در دستور کار قرار دهد تا موانع قانونی دولت برای شکل گیری اقتصاد مقاومتی از سر راه برداشته شود، یا مصوبات قانونی خود را با توجیه اقتصاد مقاومتی دنبال کند.

وی ادامه داد: کار مجلس قانونگذاری است و باید در حوزه نظارت نقش خود را ایفا کند. بنابراین مجلس قطعا در قانون زدایی و قانون زایی برای اقتصاد مقاومتی نقش موثری دارد، بسیاری از قوانین دست و پاگیر اقتصاد مقاومتی باید از سر راه برداشته شده و تولیدکنندگان داخلی تشویق به کار شوند.