تحولات آسیا/

بررسی طرح افزایش مالیات در پارلمان مالزی/ فروش سامانه های موشکی روسیه به چین

آسیا اقیانوسیه

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: بررسی طرح افزایش مالیات خدمات و کالا در پارلمان مالزی، فروش سامانه های اس-400 روسیه به چین و تظاهرات ضد چینی تایوانی ها از جمله خبرهای آسیا به شمار می رود.

مالزی

خبرگزاری فرانسه از بررسی طرح مجادله برانگیز افزایش مالیات خدمات و کالا در پارلمان مالزی خبر داد که سال گذشته توسط دولت این کشور ارایه شد.

مخالفان دولت مالزی بر این باورند که این طرح باعث افزایش فاصله طبقاتی میان ثروتمندان و فقرا و افزایش پنج درصدی تورم در این کشور می شود.

خبر دیگر اینکه با وجود آنکه هنوز سرنوشت هواپیمای مسافربری مالزیایی مشخص نشده است، نخست وزیر استرالیا سقوط پرواز ام.اچ 370 خطوط هوایی مالزی در اقیانوس هند را تایید کرد.

چین

الکساندر فومین رئیس سازمان فدرال همکاری های فنی-نظامی روسیه با اشاره به برنامه کشورش برای فروش سامانه های دفاع موشکی اس-400 به چین در عین حال درباره زمان تحویل و ارزش قرارداد منعقد شده در این زمینه صحبت نکرد.

خبر دیگر اینکه امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان در دیدار با چانگ وانگیان وزیر دفاع چین در شهر دوشنبه پکن را همسایه خوب خود خواند و بر لزوم تقویت روابط نظامی تاکید کرد.

هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین امروز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران در پکن درخواست مانیل را برای داوری بین المللی در خصوص این اختلافات ارضی غیر قابل قبول خواند.

تایوان

رسانه ها همچنین از تظاهرات ضد چینی تایوانی ها خبر دادند که در اعتراض به پیمان مصوب خدمات تجاری این جزیره و چین برگزار شد.

پیشتر همزمان با افزایش نگرانی ها درباره گسترش نفوذ چین و ادعاهای پکن درباره تعلق تایوان به بخشی از اراضی خود، معترضان با برپایی این تظاهرات و تصرف دفتر ریاست جمهوری اعلام کردند که توافق تجاری با چین به مشاغل کوچک و شرکت‌های خدماتی آسیب وارد می کند. این درحالیست که ما یینگ-ژئو رئیس جمهوری تایوان با اشاره به اهمیت همکاریهای تجاری کشورش با چین امضای این توافق‌ نامه را برای آینده جزیره لازم توصیف کرد.