برخورد خشن پلیس نیومکزیکو مردم را به خیابان‌ها آورد

نیروهای پلیس آمریکا با استفاده از گاز اشک‌آور تظاهرکنندگان در ایالت نیومکزیکو را متفرق کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت آمریکایی بوکرک ژورنال، نیروهای پلیس آمریکا برای متفرق کردن شرکت‌کنندگان در این تظاهرات در ایالت نیومکزیکو که در اعتراض به استفاده بیش از حد از خشونت علیه غیرنظامیان بود، به گاز اشک‌آور متوسل شد.

ساکنان این منطقه پیشتر نیز در اعتراض به دست داشتن نیروهای پلیس در 37 حادثه‌ شلیک گلوله از سال 2010 تاکنون تظاهرات کرده بودند. در این حوادث دست‌کم 23 تن کشته شده‌اند.

نیروهای پلیس همچنین تعدادی از تظاهرکنندگان را دستگیر کرده و از آنها خواستند که به خانه‌هایشان برگردند اما تظاهرکنندگان با این درخواست پلیس مخالفت کردند.

ریچارد پری، شهردار نیومکزیکو عنوان داشت که تظاهرات در این منطقه به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شد اما به یک آشوب تبدیل شد. در جریان این تظاهرات تعدادی نیز دستگیر شدند.

وزارت دادگستری آمریکا از یک سال قبل تاکنون تحقیقاتی را در خصوص اقدامات پلیس این منطقه بعد از ارائه چند شکایت در خصوص نقض حقوق بشر و استفاده از خشونت بیش از حد توسط آنها آغاز کرده است.

چندی پیش نیز هکرهای آنانیموس، نیروهای امنیتی را به هدف قرار دادن سایت‌های آنها تهدید کرده بود.

نیروهای پلیس در 16 مارس جاری یک مرد بی‌خانمان را در جنوب منطقه بوکرک به قتل رساندند و دفتر تحقیقات فدرال در این خصوص تحقیقاتی را آغاز کرده است.

چند روز پیش نیز نیروهای امنیتی به سمت یک شهروند آمریکایی در یک ساختمان مسکونی شلیک کرده بودند و بعدها اعلام شد که وی بر اثر جراحت‌های وارده مرده است.

انتهای پیام

کد N200447