موضع صربستان در قبال اوکراین و تداوم روابط سیاسی با بروکسل و مسکو

اوکراین,صربستان

بلگراد-ایرنا-صربستان که روز دوشنبه مذاکرات با پریشتینا را در بروکسل جهت حل و فصل مساله کوزوو آغاز می کند، برای مشخص کردن موضع سیاسی خود در قبال مساله کریمه زیر فشار سیاسی اتحادیه اروپا قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، ˈآلکساندر ووچیچˈ معاون اول نخست وزیر دولت فنی صربستان که تنها نامزد برای رییس دولت آینده این کشور است، یادآورشد که دولت جدید صربستان موضع کشورش را در قبال مساله کریمه اعلام خواهد کرد.بلگراد موضع خود را در چارچوب منافع صربستان مشخص می کند.

وی همچنین پیشتر در جمع خبرنگاران در بلگراد گفت که موضع صربستان در قبال اوضاع اوکراین باید با حس مسوولیت باشد که چنین موضعی را دولت جدید اتخاذ خواهد کرد.

ووچیچ همچنین تاکید کرد که صربستان درحالیکه به تعهدات خود در روند عضویت در اتحادیه اروپا احترام می گذارد، موضع خصمانه ای را نسبت به روسیه اتخاذ نخواهد کرد.

معاون نخست وزیر صربستان با یادآوری اینکه کشورش همواره به اصول بین الملل و تمامیت ارضی کشورها احترام می گذارد، افزود: بلگراد ضمن اینکه خواهان حفظ منافع کشور و مردم خود است، نسبت به منطقه نگرش مسولیت پذیری دارد و درقبال مساله اوکراین بایستی متعادل، مسوول و جدی باشد.

بر اساس گزارش های منتشره در رسانه های صربستان، مسکو در آستانه شروع دور جدید مذاکرات بین نخست وزیران صربستان و کوزوو در بروکسل به حکومت بلگراد در رابطه با احتمال پیوستن این کشور به تحریم های اتحادیه اروپا علیه فدراسیون روسیه هشدار داده است.

صربستان که وامی به ارزش 800 میلیون دلار برای بازسازی قسمتی از خطوط راه آهن و دیگر کارهای زیر ساختاری از روسیه دریافت کرده و همچنین دارای قرارداد احداث خط لوله گاز ˈجریان جنوبˈ است که قسمتی از این خط لوله از صربستان می گذرد، مطمئنا موضع این کشور در قبال روسیه به شکلی نخواهد بود که روابط سنتی آن با مسکو زیر سووال برده شود.

دولت آینده صربستان که به لحاظ سیاسی و اقتصادی و همچنین مراحل عضویت در اتحادیه اروپا در وضعیت خاصی قرار دارد، می بایستی موضع خود در قبال پیوستن کریمه به فدراسیون روسیه را به شکلی اتخاذ کند که سبب تیرگی روابط با بروکسل و یا مسکو نشود.

اروپام**2061**1010
کد N200412