همزمان با اجرای طرح امنیتی درلبنان/صدور200 دستور قضایی برای متهمان تروریستی

تروریسم,احکام قضایی

بیروت – ایرنا – در آستانه و همزمان با اجرای طرح امنیتی جدید در لبنان دستگاه قضایی این کشور در یک هفته گذشته بیش از 200 دستور قضایی برای برخورد با متهمان امنیتی و تروریستی صادر کرده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ، قاضی « صقر صقر» نماینده دولت لبنان نزد دادگاه نظامی این کشور این دستورات قضایی را که شامل احضاریه ، بازرسی و بازجویی از بیش از 200 متهم در استان های شمالی لبنان بویژه طرابلس و بقاع و همچنین بیروت هستند، صادر کرده است.

این اتباع لبنانی به شرکت در درگیری های مسلحانه ، تیراندازی ، سرقت خودروها، بمب گذاری خودروها و همکاری در انفجار آنها ، داشتن سلاح غیرقانونی و مواد منفجره ، جعل اسناد رسمی ، قتل و تلاش برای قتل متهم هستند.

لبنان در چند ماه گذشته با چالش ها و تهدیدهای امنیتی از سوی گروه های تروریستی تکفیری وابسته به گروه القاعده مواجه بوده و اوج آنها عملیات تروریستی انفجارخودروهای بمب گذاری شده توسط عناصر انتحاری از جمله در ضاحیه جنوبی بیروت ، شهرهای هرم و اللبوه ، پست های ایست و بازرسی ارتش، حملات موشکی به مناطق و شهرهای شیعه نشین شمال و شرق لبنان، بستن راهها و درگیری های مسلحانه و ترور در طرابلس بوده است.

بدنبال افزایش این جنایات تروریستی و ناامنی ها اخیرا شورای عالی دفاع ملی لبنان تشکیل جلسه داد و یک طرح امنیتی همه جانبه را برای بازگرداندن امنیت و آرامش به لبنان تصویب کرد و این طرح اخیرا در هیات دولت لبنان برای اجرا با حمایت سیاسی کامل از ارتش و نیروهای امنیتی تایید شد.

مقابله جدی با تروریست های تکفیری بویژه در شهر عرسال لبنان و بلندی های این منطقه و طرابلس وعکار و همچنین بازداشت تمام متهمان با هر وابستگی سیاسی ، مذهبی و طایفه ای در دستور کار نیروهای ارتش لبنان قرار گرفته است.

محور مقاومت و حامیان آن از اقدامات ارتش لبنان در مبارزه با تروریست های تکفیری استقبال کرده اما طرف مقابل با اعتراض به برخوردهای ارتش ، حملات سیاسی را توام با عملیات تروریستی علیه نیروهای نظامی لبنان افزایش داده اند.

یک گروه تروریستی تکفیری به نام « تیپ آزادگان اهل سنت بعلبک» مسئولیت چند انفجار تروریستی اخیر علیه نیروهای ارتش لبنان از جمله عرسال را که به شهادت و زخمی شدن چند نظامی منجر شده ، برعهده گرفته است.

ارتش لبنان با صدور بیانیه ای تاکید کرد که تسلیم فشارهای گروه های تروریستی تکفیری و حامیان آنها در داخل لبنان نمی شوند و طرح امنیتی را تا زمان بازگشت کامل امنیت به لبنان ادامه خواهد داد.

« تمام سلام» نخست وزیر لبنان هم تاکید کرد که دولت برغم افزایش تهدیدها و « انفجارهای تروریستی نفرت انگیز» حمایت سیاسی خود را از ارتش و نیروهای امنیتی برای اجرای کامل برنامه امنیتی متوقف نمی کند.

خاورم ** 1324
کد N200344