چین و تاجیکستان بر تقویت روابط نظامی تاکید کردند

چین,شانگهای

دوشنبه ـ ایرنا - ˈامامعلی رحمانˈ در دیدار ˈچانگ وانگیانˈ وزیر دفاع چین با وی که در سفری سه روزه وارد شهر دوشنبه شده است، همکاری های دو کشور همجوار در زمینه دفاع و امنیت در منطقه را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش ایرنا ، رئیس جمهوری تاجیکستان در این دیدار که روز دوشنبه انجام شد ، چین را ˈهمسایه خوب ؛ دوست صادق و شریک بااعتماد تاجیکستانˈ نامید و از تحکیم و گسترش همکاری های دوجانبه و چندجانبه از جمله مبارزه با تروریسم و افراط گرایی استقبال کرد.

چانگ وانگیان وزیر دفاع چین نیز ریاست دوره ای تاجیکستان بر اجلاس سازمان همکاری شانگهای در سال جاری را مهم خواند و گفت: سال جاری برای رشد همکاری های دوجانبه و چندجانبه در حوزه سازمان شانگهای پرثمر خواهد بود.

وانگیان گفت: جمهوری چین از تحکیم استقلال دولت تاجیکستان ، تقویت قدرت دفاعی و آمادگی ضدتروریستی آن پیوسته حمایت خواهد کرد.

ˈشیرعلی میرزاˈ وزیر دفاع تاجیکستان نیز در دیدار با وانگیان، بر گسترش و تقویت روابط نظامی و دفاعی بین دو کشور تاکید کرد.

همچنین ، مسایل امنیت منطقه ای و مبارزه علیه پدیده های نامطلوب از جمله تروریسم، جدایی طلبی و افراط گرایی در محور گفت وگوهای طرفین قرار داشت.

وزرای دفاع دو کشور مسایل حضور واحدهای نظامی دو کشور در تمرینات ضد تروریستی کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای با عنوان ˈ ماموریت صلح 2014ˈ که سال جاری در چین دایر شده را نیز بررسی کردند.

وی 12 فروردین در جلسه وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای که با حضور وزرای دفاع کشورهای تاجیکستان ، روسیه ، قرقیزستان و قزاقستان و ازبکستان در شهر قیراقم استان سغد تاجیکستان برگزار می شود نیز شرکت خواهد کرد.

ارائه پیشنهادات در مورد تکمیل برنامه های امنیتی و حفاظتی و تدوین اقدامات پیشگیرانه برای ممانعت از گسترش دامنه تهدیدات و خطرات امنیتی به منطقه از محورهای اصلی این نشست خواهد بود.

نشست وزیران دفاع سازمان شانگهای، اولین اقدام تاجیکستان به عنوان رئیس دوره ای این سازمان در سال 2014 است.

اجلاس سران شانگهای شهریور ماه امسال با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تاجیکستان برگزار خواهد شد.

چین و تاجیکستان 500 کیلومتر مرز مشترک دارند و مرزبانان دو کشور بر خط مرزی مشترک در منطقه مختارنشین جان ـ اویغور و در منطقه مرغاب تاجیکستان نظارت می کنند.

وزارت دفاع چین در 15 سال گذشته 500 نظامی تاجیک را در دانشگاه های نظامی خود آموزش داده است.

آساق**ه.ص**1663**1392
کد N199863