طالبان پاکستان آتش بس یکماهه با دولت را تمدید می کند

طالبان,مذاکرہ صلح

اسلام آباد - ایرنا - سرپرست کمیته صلح طالبان پاکستان که به نمایندگی از شبه نظامیان وظیفه انجام مذاکره های صلح با دولت اسلام آباد را به عهده دارد اعلام کرد: مدت آتش بس یکماهه که پیشتر توسط شبه نظامیان طالبان اعلام شده بود در حال حاضر تمدید می شود.

بگزارش ایرنا،رسانه های پاکستانی گزارش دادند: ˈمولانا سمیع الحقˈ (معروف به پدر معنوی طالبان) امروز پس از دیدار با ˈچودری نثار علی خانˈ وزیر کشور پاکستان و اعضای کمیته صلح دولت این کشور افزود که مدت آتش بس اعلام شده از سوی طالبان با دولت اسلام آباد فردا (دوشنبه) به پایان نمی رسد.

وی تاکید کرد: منتخبان دولت پاکستان و طالبان با مد نظر گرفتن نقطه نظر طرفهای یکدیگر تصمیم به پیشبرد گفت وگوهای صلح گرفته و در این خصوص دولت و طالبان نیز به توافق رسیدند.

طالبان پاکستان ماه گذشته به منظور پیشبرد گفت وگوهای صلح،اعلام آتش بس یکماهه کرد.

منابع خبری نوشتند:وزارت کشور پاکستان تاکنون بیانیه رسمی درباره نتایج اولین دور مذاکره مستقیم با گروه تحریک طالبان پاکستان موسوم به (تی تی پی) منتشر نکرده درعین حال منابع دولتی گفتند که مقام های عالی رتبه پاکستان تصمیم گرفته تا قبل از برگزاری دور دوم گفت وگوهای مستقیم؛ اعتماد احزاب سیاسی و مذهبی این کشور را در این زمینه جلب کند.

رییس حزب جمعیت علمای اسلام شاخه سمیع نتایج گفت وگوهای مستقیم اخیر میان دولت و سرکرده های طالبان را توسعه مثبت دانست و خاطر نشان کرد: دو طرف بر گام های عملی بمنظور پیشبرد مذاکره های صلح تاکید کرده و دولت اسلام آباد نیز جهت بررسی مطالبه های ارائه شده از سوی طالبان سه روز مهلت خواسته است.

وی ادامه داد: دور دوم مذاکره های مستقیم میان دولت پاکستان و شورای سیاسی گروه طالبان بزودی برگزار خواهد شد.

سمیع الحق با رد این موضوع که پیشبرد روند گفت وگوهای صلح میان دولت و شبه نظامیان به بن بست رسیده است افزود: پس از برگزاری اولین دور مذاکره های مستقیم میان دولت و طالبان ما شاهد پیشرفت قابل توجهی دراین خصوص بودیم.

دور اول مذاکره های مستقیم میان دولت اسلام آباد و گروه تحریک طالبان پاکستان ششم فروردین با هدف پایان دادن به خشونت و درگیری های طولانی مدت در این کشور برگزار شد.

منتخبان دولت پاکستان و طالبان بویژه سرکرده های این گروه شبه نظامی در خصوص برگزاری اولین دور مذاکره مستقیم تاکنون بیانیه رسمی صادر نکردند با این حال منابع نزدیک به مذاکره کنندگان دو طرف گفتند که دولت و طالبان موضوع تبادل زندانیان و افزایش مدت آتش بس یکماهه از جانب شبه نظامیان را بررسی کردند.

آساق**ا.ر**1095**1856
کد N199409