احتمال آزمایش هسته ای پیونگ یانگ/ مذاکرات بی سابقه مقامات ژاپن و کره شمالی در پکن

آسیا اقیانوسیه

احتمال آزمایش هسته ای جدید پیونگ یانگ و مذاکرات بی سابقه مقامات ژاپن و کره شمالی در پکن از جمله خبرهای مرتبط با تحولات کره شمالی به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری فرانسه گزارش داد پیونگ یانگ امروز یکشنبه گزارشها را درباره احتمال آزمایش هسته ای جدید خود رد نکرد و از آزمایش موشک هسته ای میان برد خود که واکنش های بین المللی را به همراه داشت، دفاع کرد.

در همین رابطه وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه ای اعلام کرد: گزارشها را درباره آزمایش هسته ای جدید با هدف تقویت بازدارندگی هسته ای خود و در اعتراض به رزمایش های مشترک سئول و واشنگتن رد نمی کنیم.

کیم مین سئوک سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی در یک کنفرانس خبری در سئول اعلام کرد که کره شمالی صبح چهارشنبه ششم فروردین ماه دو موشک بالستیک میان برد را در تناقض با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد آزمایش کرد.

همزمان با افزایش تنشها در شبه جزیره کره، سئول آزمایش این موشک را که از نوع رودونگ بوده و در ساعتهای 2:35 دقیقه صبح تا 2:42 دقیقه به وقت محلی از شمال پیونگ یانگ به سوی آبهای ساحل شرقی شلیک شدند، تحریک آمیز و ناقض قوانین بین المللی خواند.

این موشکها که برد 650 کیلومتری داشتند، برای اولین بار در پنج سال گذشته آزمایش شدند. کره شمالی دو بار در جولای 20 و جولای 2006 چنین موشکهایی را آزمایش کرد.

آسوشیتد پرس نیز گزارش داد ژاپن و کره شمالی امروز یکشنبه در پکن مذاکرات عالیرتبه را برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته آغاز کرده و انتظار می رود که در این مذاکرات درباره موضوع ژاپنی های ربوده شده از سوی کره شمالی در چند دهه گذشته گفتگو شود.

این رسانه غربی در ادامه نوشت: ژاپن و کره شمالی روابط دیپلماتیک با یکدیگر نداشته و آخرین بار در سال 2012 با یکدیگر مذاکره کردند و پس از آزمایش راکتی پیونگ یانگ در دسامبر همان سال روابط دو کشور بار دیگر دچار تنش شد.

این مذاکرات پس از آن آغاز شد که مقامات وزارت امور خارجه دو کشور در یک نشست غیررسمی در اوایل ماه جاری میلادی در شهر شنیانگ در شمال شرق چین موافقت خود را برای از سرگیری این مذاکرات اعلام کردند.