مطبوعات روسیه و تحولات کریمه

پوتین,کریمه

تهران- ایرنا- رسانه های دیداری و شنیداری روسیه در چند روز اخیر، وقایع مربوط به شبه جزیره کریمه و همچنین افزایش میزان محبوبیت ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه میان مردم این کشور را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، رسانه های خبری روسیه در جدیدترین اخبار خود طی چند روز گذشته، بیشترین تمرکز خود را متوجه اوکراین و شبه جزیره کریمه کرده و وقایع آن مناطق را پوشش دادند.

مهمترین عناوین خبری این رسانه به شرح زیر است:

* روسیه به وسیله سامانه های ˈاسکندرˈ از مرز خود با قزاقستان دفاع می کند.

روزنامه ایزوستیا در مطلبی که روز ششم فروردین منتشر کرد، نوشت : سازمان نظامی ˈساختمان ویژهˈ روسیه در صدد است تا پایان سال جاری در 100 کیلومتری مرز با قزاقستان انبارهای ویژه ای برای نگهداری سامانه های موشکی ˈاسکندر- امˈ بسازد.

به گفته کارشناسان، این اقدامات با توجه به احتمال بروز خطرات جنگی از طرف آسیای مرکزی و به خصوص افغانستان اتخاذ می شوند. واسیلی کاشین سردبیر مجله Moscow Defense Brief خاطرنشان می کند در رابطه با کاهش حضور نظامی آمریکایی در افغانستان، مقامات روسیه بی ثبات شدن قرقیزستان و ازبکستان را پیش بینی می کنند که در این صورت نیروهای ناحیه نظامی مرکزی روسیه باید آماده شوند هر چه زودتر به سوی مرز قزاقستان حرکت کرده و از این کشور که نیروهای مسلح نه چندان بزرگی دارد، دفاع نمایند.* ادامه منطقی تحولات اوکراین

هیات تحریریه روزنامه نزاویسیمایا گازتا در گزارشی، مناقشه بین ˈجناح راستˈ اوکراینی و مقامات جدید اوکراین در پی کشته شدن آلکساندر موزیچکو، یکی از ملی گرایان نامدار این کشور توسط دسته ویژه پلیس را، ادامه منطقی تحولات در اوکراین می داند. علاقه مندان به ˈمیدانˈ هم تأکید می کنند حکومت جدید با حکومت قبلی تفاوت چندانی ندارد.

نزاویسیمایا گازتا معتقد است که روسیه و غرب از تقویت دولت اوکراین پشتیبانی خواهند کرد زیرا کسی نمی خواهد با دولتی بی ثبات و متمایل به افراط سر و کار داشته باشد.* روسیه باعث یکپارچگی غرب شده است.

خبرنگار هفته نامه نوایا گازتا در شماره اخیر خود با اشاره به استقبال گرم جوانان اروپایی از سخنرانی باراک اوباما در تالار ˈبوزارˈ بروکسل می نویسد: ملاقات های اخیر باراک اوباما با نمایندگان اروپا رنگ پرچم اوکراین را به خود گرفته است. کرملین اعلام کرد قواعد بازی عمومی را قبول ندارد و این موجب شد در این شرایط غرب همه اختلافات داخلی کوچک خود را کنار گذاشته و متحد شود.

به عقیده نویسنده، غربی ها برای روسیه راه حل تحقیرآمیزی باقی گذاشتند و آن پرداختن به مذاکرات با کی یف در باره حل و فصل صلح آمیز اوضاع است.

به عقیده نویسنده، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه با بی میلی تمام به ملاقات با همتای اوکراینی خود در لاهه تن داد.

الحاق کریمه به روسیه جهان را تغییر داده و باعث فاصله گیری روسیه از غرب شده است.* بنیاد افکارعمومی روسیه: 64% آماده اند در انتخابات ریاست جمهوری به پوتین رأی دهند.

خبرگزاری ایتار تاس در گزارشی اعلام کرد: سنجش 23 مارس بنیاد افکار عمومی نشان داد در صورتی که انتخابات ریاست جمهوری این هفته برگزار می شد، 64% جمعیت آماری به پوتین رأی می داد. ضمناً یک هفته قبل درصد اشخاص آماده رأی دادن به پوتین در انتخابات ریاست جمهوری 60% بود.* محبوبیت ولادیمیر پوتین به 80 درصد رسید.

همچنین سایت خبری ˈkm.ruˈ در گزارشی مشابه نوشت: درصد حمایت مردم از فعالیت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به حداکثر رسیده و 80 درصد می باشد.

بر اساس این گزارش، چنانچه سنجش ˈلوادا سنترˈ در اواخر مارس نشان می دهد فقط 18 درصد جمعیت از فعالیت پوتین برداشت منفی دارند. اکثریت مطلق جمعیت آماری – 60% - معتقد است امور کشور در جهت صحیح پیش می رود و قریب به یک چهارم جمعیت نظری عکس این را دارد.* اظهارات میخاییل رمیزوف در مورد محبوبیت پوتین

میخاییل رمیزوف رئیس انستیتوی راهبرد ملی در گفتگو با سایت ˈpravda.ruˈ در مورد رشد محبوبیت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت : این حداکثر تاریخی است. اگر اوضاع انتخابات را طراحی و این آمار را با انتخابات مقایسه کنیم پس این درصد به معنی پیروزی پوتین در دور اول انتخابات با 85 تا 87 درصد آراء خواهد بود. اوضاع کنونی چنین است.

وی افزود : این یک موقعیت منطقی است، اگر در نظر گرفته شود که جامعه واقعاً پیرامون عملیات برق آسای کریمه همبسته شده است. برای اولین بار طی مدت نسبتاً طولانی حکومت به احساسات ملی روس ها مراجعه کرد.* مسکو برای نزدیکی راهبردی روابط با تهران آماده است.

پایگاه خبری ˈایران روˈ در مقاله ای می نویسد : توسعه طلبی نظامی آمریکا که قاعدتاً فشار به وسیله تحریم ها، این عنصر لاینفک سیاسی خارجی آمریکا را به دنبال دارد، الآن علیه روسیه هم شروع شده است. آمریکایی ها بدون توجه به حقوق بین الملل رفتار می کنند و ائتلاف های خود را علیه روسیه و ایران تشکیل می دهند. برای مسکو و تهران زمان اقدامات مشترک فرا رسیده است تا آمریکایی ها را به در نظر گرفتن و احترام گذاشتن به منافع ملی دو کشور وادار کنند.* باراک اوباما بین شیخ ها و ناتو.

روزنامه کامرسانت در گزارشی نوشته است: باراک اوباما در چارچوب سفر زنجیره ای جهانی خود به عربستان سعودی خواهد رفت که این کشور می تواند نه تنها به اوکراین کمک مالی بکند، بلکه با تنزل قیمت های نفت، به بودجه فدراسیون روسیه لطمه شدیدی بزند.

در حال حاضر روابط ویژه بین عربستان سعودی و آمریکا سخت ترین مرحله در طول تاریخ 70 ساله خود را تجربه می کند که این نتیجه اختلاف نظرهای شدید بر سر سوریه، ایران و سایر مسایل کلیدی بین المللی است ولی باراک اوباما امیدوار است از کمک ریاض در مقابله با روسیه استفاده کند.

عربستان سعودی به عنوان رهبر اوپک صاحب 25% ذخایر جهانی نفت است و می تواند بر قیمت های نفت اثر جدی بگذارد. پادشاهی های حاشیه خلیج فارس همچنین می توانند به اوکراین کمک اقتصادی فوری معادل 15 میلیارد دلار را ارایه دهند. نویسنده مقاله از تفسیر این تلاش ها و پیش بینی کامیابی یا ناکامی باراک اوباما در این سفر خودداری کرده است.* غرب می تواند برای ما چه مضایقه ای ایجاد کند؟

پاول پودلسنی رئیس مرکز روابط روسی – آمریکایی انستیتوی آمریکا و کانادای روسیه در مقاله ای که هفته نامه ˈآرگومنتی ای فاکتیˈ منتشر کرد، نوشت: ایالات متحده همیشه تحریم هایی را که اعلام می کرد، به عمل می آورد ولی ˈ تحریم های قبلی شامل حال کشورهایی چون ایران، کره شمالی، لیبی و غیرهˈ بود در حالی که روسیه قدرت هسته ای جهانی دوم و اقتصاد هشتم جهان است.

این کارشناس یادآوری می کند که بعد از مناقشه روسیه با گرجستان در سال 2008 میلادی حتی بیشتر از امروز می خواستند فدراسیون روسیه را مجازات کنند ولی بالاخره فهمیدند که وسیله ای برای اعمال فشار بر روسیه ندارند. در آن زمان تحریم ها سمبولیک (نمادین) بود. این دفعه، اگر روسیه مجبور شود در حوادث در قسمت های جنوبی و جنوب شرقی اوکراین مداخله کند، ممکن است تعداد زیادی از شرکت ها و بانک های روسی تحریم شوند ولی در این صورت بخش تجاری روسی از بازپرداخت بدهی 800 میلیارد دلاری خود به غرب خودداری خواهد کرد. البته این کارشناس قبول دارد که در بلند مدت اوضاع این قدر خوب نیست زیرا اروپایی ها در هر حال دنبال راه های کاهش وابستگی به حامل های انرژی روسی خواهند گشت که در حال حاضر اروپا به اندازه 35% به روسیه وابسته است و بعضی کشورها به میزان 100%.* کریمه از تحریم ها گران تر است.

روزنامه کامرسانت در گزارشی نوشت : نظرسنجی انجام شده توسط مرکز مطالعه افکار عمومی نشان داد 52% شهروندان روسیه در شرایط مناقشه بر سر اوکراین متوجه شده اند روسیه و غرب می توانند با هم فقط روابط متشنجی داشته باشند. این نظرسنجی در روز همه پرسی کریمه (16 مارس) برگزار شد و نشان داد که روس ها از تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا نمی ترسند.

تنها 25% مردم حاضرند از ترس تحریم ها از کریمه دست بکشند. تحریم های فعلی فقط از نظر 15% مردم اهمیت دارد.* مسکو و واشنگتن بر سر جهان عرب رقابت می کنند.

روزنامه ˈایزوستیاˈ در گزارشی نوشته است: روسیه به برقراری روابط با کشورهای مختلف پرداخته و از آمریکا سبقت می گیرد.

بر اساس این گزارش، گریگوری کوساچ پروفسور گروه خاور معاصر دانشگاه علوم انسانی روسیه در مقاله ای خاطرنشان می کند که روسیه و ایالات متحده بر سر نفوذ در جهان عرب با هم رقابت می کنند ولی مواضع آنها برابر نیست زیرا پادشاهی های خلیج فارس که کشور های اساسی منطقه هستند، با وجود اختلافات داخلی، شرکای راهبردی ایالات متحده باقی مانده اند. کشورهای حاشیه خلیج فارس دلیلی ندارند به طور آشکار روسیه را محکوم کرده یا از آن پشتیبانی کنند زیرا محکومیت آشکار به معنی قطع روابط با مقامات روسیه خواهد بود در حالی که کنشگران خاور میانه می فهمند که مسایل سوریه نمی تواند بدون مشارکت روسیه حل شود.* موقعیت اقتصادی ویژه کریمه

پایگاه اطلاع رسانی gazeta.ru در گزارشی نوشته است: دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه اعلام کرد کریمه می تواند موقعیت حوزه اقتصادی ویژه دریافت کند.

وی در مورد کریمه گفت ˈبررسی امکان تأسیس حوزه اقتصادی ویژه در کریمه را ممکن می دانمˈ.* شناسنامه روسی برای اهالی کریمه

خبرگزاری اینترفاکس در خبری نوشت: دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه اعلام کرد صدور شناسنامه روسی به تمام نیازمندان باید تا تابستان به پایان رسانده شود.

وی درمورد توسعه کریمه و سواستوپول گفت: ˈدادن تابعیت روسیه به ساکنان کریمه اهمیت فراوان دارد. دادن شناسنامه روسی به تمام افراد متقاضی باید تا تابستان به پایان رسانده شودˈ.* ایران در انتظار دستاورد های بزرگ

هیأت تحریریه پایگاه خبری ˈایران روˈ در مقاله ای که به مناسبت آغاز سال جدید شمسی منتشر کرد آورده است : 21 مارس، سال 1393 به تقویم شمسی ایرانی فرا رسید. آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی ایران طی پیام تبریک به مناسبت سال و نو و عید نوروز، سال 1393 را سال اقتصاد و فرهنگ اعلام کرد.

حسن روحانی رییس جمهوری ایران به ایرانیان اطمینان می دهد که اجرای طرح ˈسال اقتصاد و فرهنگˈ در مرکز توجه و همه کوشش ها خواهد بود و نیز فعال تر کردن تلاش های دولت خود در جهت تقویت اقتصاد جمهوری اسلامی، بهبود سطح زندگی و تأمین اجتماعی مردم را وعده می دهد.

پایگاه خبری ایران رو می افزاید: انتظار می رود که سال جدید برای جمهوری اسلامی ایران پیشرفت های جهشی را به بار آورد که در این میان انعقاد موافقتنامه دایمی درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران، رفع تحریم های اقتصادی از این کشور و اصلاح روابط با جامعه جهانی شایان ذکر است.

این کشور برای رشد خروشان اقتصادی آماده می شود زیرا بعد از برطرف شدن تحریم ها، نرخ رشد تولید ناخالص ملی می تواند به 10-8% برسد. ایرانیان در مورد آینده خود خوشبین هستند و اعتقاد دارند که کشورشان با دولت جدید تحت ریاست حسن روحانی رئیس جمهور در آستانه تحولات انقلابی قرار دارد.

اروپام**1485** 1064
کد N199088