سفر رئیس‌جمهور چین به بلژیک با هدف تقویت روابط با اتحادیه اروپا

سیاسی

رئیس‌جمهوری چین امروز (یکشنبه) به بلژیک می‌رود تا به عنوان نخستین رئیس‌جمهور چین از مقر اتحادیه اروپا بازدید کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین قرار است طی این سفر با استفاده از دو خرس پاندا، یخ روابط میان دو طرف را شکسته و مخالفت اروپایی‌ها با توافق تجارت آزاد با چین را برطرف کند.

وی از زمان برقراری روابط اتحادیه اروپا با پکن در چهار دهه گذشته، نخستین رهبر چین است که از مقر اتحادیه اروپا بازدید می‌کند.

وی با این سفر قصد دارد این پیام را بدهد که چین شریکی برای اتحادیه اروپا است و به دنبال رویارویی نبوده و آماده حل و فصل مناقشات تجاری است.

یانگ یان‌ یی، سفیر چین در اتحادیه اروپا اظهار داشت: منافع مشترک دو طرف تا حد بسیار زیادی بر اختلافات آنها برتری دارد. ما نیازمندیم تا به دنبال راه‌هایی برای تعمیق شراکت خود باشیم.

شی جینپینگ قرار است از دو خرس‌ پاندای چینی به نام‌های «شینگ هوئی» و «هائو هائو» که ماه گذشته میلادی برای مدت 15 سال به بلژیک قرض داده شدند، در محل باغ‌وحشی در نزدیکی بروکسل دیدار کند.

این اقدام وی در راستای یک سنت چینی که از خرس‌های پاندا برای برقراری روابط بهتر با دیگر مناطق جهان استفاده می‌شود، صورت می‌گیرد.

مقامات چین امیدوارند که دیپلماسی پاندایی به نسبت سال گذشته میلادی که چین و اتحادیه اروپا به جنگ تجاری نزدیک شده بودند، نتیجه بهتری داشته باشد.

در صدر فهرست کاری رئیس‌جمهور چین، تقاضا از اتحادیه اروپا برای بررسی توافق چند میلیارد دلاری تجارت آزاد با پکن است. این توافق تا حد چشمگیری روابط میان این دو بازار بزرگ جهان را تعمیق می‌کند.

یانگ اظهار داشت: ما باید دیدگاهی گسترده‌تر داشته باشیم و این مسئله نه فقط به نفع چین بلکه به نفع اروپا است.

انتهای پیام

کد N199068