آغاز انتخابات سرنوشت ساز شهرداری ها در ترکیه

ایرنا نوشت:

انتخابات سرنوشت ساز شهرداری ها در ترکیه در پی تحولات اخیر در این کشور از بامداد امروز - یکشنبه - آغاز شد.

به گزارش ایرنا، در این انتخابات مسئولان محلی شهرها و روستاهای مختلف ترکیه که در طول پنج سال آینده اداره امور شهرها و روستاها را عهده دار خواهند بود از سوی مردم انتخاب خواهند شد.

ساعات رای دادن در استان های شرقی ترکیه بین ساعات 7 الی 16 و در مابقی استانهای ترکیه بین ساعات 8 تا 17 اعلام شده است.

در انتخابات امروز ، مجموعا 52 میلیون و 969 هزار و 831 نفر حائز شرایط رای دادن هستند که 26 میلیون و 704 هزار و 757 نفر زن و 25 میلیون و 991 هزار و 75 نفر مرد می باشند که می توانند در 194 هزار و 310 صندوق رای گیری آرای خود را به صندوق ها بریزند.

رای دهندگان روستایی علاوه بر انتخاب کدخدا و اعضای شورای روستا ، اعضایی را برای مجالس استانی نیز انتخاب خواهند کرد.

در شهرهای ترکیه رای دهندگان اعضای شورای شهر ، شهردار و نیز کدخداهای محله ها و اعضای شورای های محلی را انتخاب خواهند کرد.

در کلان شهرها نیز رای دهندگان علاوه بر انتخاب شهردار کلان شهر ، شهرداران ناحیه های مختلف، اعضای شورای کلان شهر، اعضای شورای ناحیه، کدخداهای محله ها و اعضای شوراهای محلی را انتخاب می کنند.

براساس این گزارش ، رای دهندگان با شناسنامه ، گذرنامه، کارت های هویت دارای مهر صادره از سوی دوایر رسمی ، برگه ازدواج، برگه خدمت سربازی، گواهینامه رانندگی و برگه های مشابه می توانند در پای صندوقهای رای حاضر شوند و رای دهند.

در انتخابات محلی ترکیه 26 حزب سیاسی شرکت کرده اند و رای دهندگان آرای خود را به یکی از این احزاب و یا نامزدهای منفرد خواهند داد.

هر تبعه ترکیه تنها امکان ریختن آرای خود را در یک صندوق رای گیری دارد که از قبل تعیین شده و کارت مخصوص آن در اختیار رای دهندگان قرار گرفته است.

اعضای هیات ناظر در صندوقهای رای که انتخاب شده اند نشانه و علامتی که وابستگی آنان به یک حزب را نشان دهد نمی توانند حمل کنند و اعضای هیات نظارت بر صندوقها در قبل از ساعت رای گیری در پای صندوق حاضر و بعد از ادای سوگند وظایف خود را انجام خواهند داد.

هنگام برگزاری انتخابات شهرداری هادر ترکیه به جز نیروهای انتظامی هیچ کس حق حمل سلاح را ندارد.

تا ساعت 18 روز 30 مارس هیچگونه تفسیر، تحلیل در مورد انتخابات و یا نتایج انتخابات از سوی رسانه های ترکیه نمی تواند منتشر شود و از ساعت 18 الی 21 تنها اخباری که از سوی شورای عالی نظارت بر انتخابات در اختیار رسانه های قرار داده می شود، می تواند منتشر شود.

انتشار اخبار در بعد از ساعت 21 آزاد خواهد بود. در صورت صلاحدید شورای عالی نظارت بر انتخابات قبل از این ساعت نیز آزادی انتشار اخبار از سوی رسانه های می تواند اعلام شود.

برای امنیت انتخابات طبق قانون در هفته های گذشته مرکز انتخابات متشکل از فرماندهی ژاندارمری ، شهربانی کل و مرکز وضعیتهای اضطراری وزارت کشور ترکیه برای حفظ امنیت انتخاباتی تشکیل شده و وزارت کشور ترکیه نیز کتابچه راهنما در زمینه چگونگی حفظ امنیت انتخابات چاپ و به استانهای مختلف برای اجرا، ارسال کرده است .

طبق قوانین ترکیه استانداران مسوول اتخاذ تدابیر لازم برای سلامت انتخابات در قبل از برگزاری هستند و در صورت لزوم استانداران استانهای همجوار با همیاری یکدیگر می توانند تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

براساس این قوانین در قبل و بعد از انتخابات ماموران دولتی از رفتارهایی که بی طرفی در انتخابات را خدشه دار کند می باید پرهیز کنند و تدابیر لازم برای رای دادن آزادانه مردم را فراهم سازند.

افزون بر آن در روز انتخابات نیروهای انتظامی متشکل از نیروهای شهربانی و ژاندارمری برای امنیت انتخابات با دیگر نهادها و سازمانهای اطلاعاتی نیز همکاری نزدیک خواهند کرد.

مساله امنیت چاپ برگه های رای گیری و تامین امنیت در نقل و انتقال آنها از دیگر مسایلی است که در قوانین انتخاباتی ترکیه پیش بینی شده است.

طبق قوانین انتخاباتی ترکیه برای ناظران انتخابات که از دیگر کشورها به ترکیه می آیند زمینه مناسب برای فعالیت می باید فراهم شود .

علاوه بر آن برای ممانعت از قطع برق در جریان انتخابات می باید تدابیر لازم اتخاذ شود و در جریان انتقال صندوق های رای و صورت جلسه های شمارش آرا به شورای عالی نظارت بر انتخابات می باید تدابیر امنیتی لازم اتخاذ شود.

4949

کد N198855