مقامات بلند پایه ژاپن و کره شمالی مذاکره می‌کنند

سیاسی

مسئولان ژاپن و کره شمالی امروز(یکشنبه) برای نخستین بار طی بیش از یک سال گذشته مذاکراتی را در سطح بلندپایه به منظور حل مسائل مربوط به ژاپنی‌های ربوده شده توسط کره شمالی طی چند دهه گذشته آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ قرار است در این مذاکرات دو روزه که در شهر پکن انجام می‌شود سرنوشت حدود 12 تن که به گفته ژاپن در دهه 1970 و 1980 توسط کره شمالی ربوده شده‌اند در صدر دستور کار باشد.

ژاپن و کره شمالی با یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارند به طوریکه در سال 2012 مذاکرات کوتاهی را به منظور تقویت روابط انجام دادند. اما پس از آزمایش موشکی کره شمالی در دسامبر همان سال این مذاکرات متوقف شد.

دو کشور در یک نشست غیررسمی مقامات وزارت امور خارجه کره شمالی و ژاپن در اوایل ماه جاری میلادی در شهر شنیانگ در شمال شرق چین بر سر از سرگیری این مذاکرات توافق کردند.

امروز سونگ ایلهو، سفیر کره شمالی در محل سفارت این کشور در شهر پکن با یک هیات ژاپنی به رهبری جونیچی ایهارا، مدیرکل بخش امور ‌آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ژاپن دیدار کرد.

کره شمالی در سال 2002 پذیرفت که ماموران این کشور در دهه‌های 1970 و 1980 بیش از 12 تبعه ژاپنی را ربودند و چندی بعد اجازه داد پنج تن از آنها به ژاپن بازگردند.

انتهای پیام

کد N198829