اعلام حمایت کلیچکو از رقیب تیموشنکو در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین

سیاسی

ویتالی کلیچکو که اخیرا از کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری اوکراین انصراف داده اعلام کرد، از پترو پروشنکو ، میلیارد معروف اوکراینی و رقیب یولیا تیموشنکو در این انتخابات حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ویتالی کلیچکو، قهرمان سابق بوکس جهان که تا پیش از این یکی از کاندیداهای تصدی پست ریاست جمهوری اوکراین تلقی می‌شد روز شنبه به حزب خود گفت، قصد دارد کاندیدای انتخابات شهرداری شهر کی‌یف شود.

بدین ترتیب وی راه را برای پیشتازی پترو پروشنکو، میلیارد معروف اوکراینی و وزیر امور خارجه اسبق این کشور در انتخابات ریاست جمهوری 25 مه هموار کرد.

این اقدام احتمالا موجب خواهد شد که هم کلیچکو و هم پروشنکو در دولت جدید اوکراین مواضع قدرتمندی را به دست آورده و شانس یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر سابق اوکراین برای بازگشت کامل به قدرت کمرنگ شود. هم کلیچکو و هم پروشنکو که به ترتیب 42 و 48 سال سن دارند در جنبش اعتراضی که موجب سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور مخلوع اوکراین در ماه فوریه شد نقش موثری داشتند.

کلیچکو اظهار داشت: تنها راه پیروزی در انتخابات معرفی کاندیدای واحدی از میان نیروهای دموکرات است.این فرد باید کاندیدایی باشد که از بیشترین حمایت مردمی برخوردار است.

نظرسنجی‌ها نشان دادند که پروشنکو که مالک شبکه پنجم تلویزیون اوکراین و پیش از این عهده‌دار وزارت امور خارجه بوده در انتخابات ریاست جمهوری پیشتاز بوده و تیموشنکو را که اخیرا کاندیداتوری خود را اعلام کرده شکست می‌دهد.

پروشنکو روز جمعه در شهر وینیتسیا زادگاه خود کاندیداتوری خود برای ریاست جمهوری را با گرفتن نماد مذهبی مریم مقدس در برابر هوادارانش اعلام کرد.

پروشنکو در اظهارات خود طی روز شنبه در کنگره حزب یودار متعلق به کلیچکو اظهار داشت که اوکراین نیاز دارد در مواجهه با تجاوزگری به خاک خود متحد شود.

وی خاطرنشان ساخت: هدف ما این است که به شیوه‌ای جدید زندگی کنیم و به صورتی اوکراین را شکل دهیم که شهروندان ما ثروتمند، آزاد و صادق بوده و از زندگی در اوکراین به عنوان یک کشور محترم در جهان راضی باشند.

روز شنبه کنفرانس‌های چند حزب سیاسی اوکراین در آستانه ضرب الاجل روز یکشنبه برای اعلام کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری در شهر کی‌یف برگزار شد.

آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر اوکراین و از نزدیکان تیموشنکو متعهد شد که انتخابات بازتاب اراده مردم باشد.

وی گفت: من به عنوان نخست‌وزیر اوکراین تضمین می‌کنم که انتخاباتی پاک و عادلانه خواهیم داشت.

همچنین حزب مناطق اوکراین متعلق به ویکتور یانوکوویچ در کنفرانس خود به اتفاق ‌آراء، رای به اخراج یانوکوویچ و همچنین چند تن از مقامات بلندپایه وابسته به دولت وی از این حزب داد.

حزب مناطق همچنین میخائیل دوبکین، فرماندار سابق استان روس زبان کارخیف را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری این حزب اعلام کرد.

بیش از 12 کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین با یکدیگر رقابت می‌کنند.

یک نظرسنجی در اواسط ماه مارس نشان داد که پروشنکو با 36 درصد رای در این انتخابات پیشتاز است و پس از وی کلیچکو با 13 درصد ، تیموشنکو با 12 درصد و دوبکین با پنج درصد جایگاه‌های بعدی را دارند.

انتهای پیام

کد N198637