آغاز انتخابات شهرداری‌ها و شوراهای محلی در ترکیه

سیاسی

مردم ترکیه امروز (یکشنبه) برای شرکت در انتخابات محلی این کشور به پای صندوق‌های رای می‌روند و تحلیلگران معتقدند این انتخابات می‌تواند ‌آینده سیاسی رجب طیب اردوغان را تعیین کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این انتخابات نخستین انتخابات از زمان آغاز اعتراضات گسترده علیه دولت رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در ماه ژوئن گذشته و جنجال بر سر فساد مالی مقامات دولت به شمار می‌رود.

اردوغان در این انتخابات به عنوان کاندیدا حضور ندارد اما در حمایت از کاندیداهای وابسته به حزب عدالت و توسعه تبلیغات زیادی کرده است.

این در حالی است که دولت وی طی روزهای اخیر با نزدیک شدن موعد برگزاری انتخابات شوراهای محلی و شهرداری‌ها وب سایت‌های توییتر و یوتیوب را فیلتر کرده است. این اتفاقات پس از انتشار برخی فایل‌های افشاگرانه در این دو سایت انجام شد.

روز شنبه گروه‌های حامی دولت ترکیه و مخالف آن در شهر استانبول تجمع‌های جداگانه‌ای را برگزار کردند.

حزب خلق جمهوری‌خواه ترکیه که مخالف دولت اردوغان است قصد دارد تا با پیروزی در انتخابات شهرداری‌ها سِمت شهرداری شهر استانبول را از قدیر توپباش که هم‌پیمان اردوغان است پس بگیرد.

مصطفی ساریگل، کاندیدای مخالفان دولت ترکیه روز شنبه در یک اتوبوس سرباز در سراسر شهر استانبول گشت زده و در اقدامی تبلیغاتی به سوی ناظرانی که از بالکن‌های خانه‌ها نظاره‌گر وی بودند تی‌شرت‌های قرمز رنگ داد. رجب طیب اردوغان پیشتر شهردار شهر استانبول بوده و انتخابات محلی ترکیه به نوعی همه‌پرسی غیررسمی درباره محبوبیت دولت وی محسوب می‌شود.

اردوغان روز شنبه طی چند تجمع به شدت از مخالفان سیاسی خود انتقاد کرد.

وی در یک تجمع در شهر استانبول گفت: همه آنها خائن هستند.

اردوغان خاطرنشان ساخت: رایی که شما فردا به صندوق‌های رای می‌اندازید این حلقه خیانتکاران را رسوا خواهد کرد.

وی خاطرنشان ساخت: فردا همگی به پای صندوق‌های رای بروید و ‌به آنها درسی فراموش نشدنی بدهید. بیایید به ‌آنها یک سیلی عثمانی بزنید!

انتخابات شوراهای محلی و شهرداری‌ها طی امروز در ترکیه آزمونی برای حزب حاکم این کشور در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه اوت و انتخابات پارلمانی در سال آینده میلادی است.

انتهای پیام

کد N198634