انتخابات مجلس سنا در تایلند آغاز شد

سیاسی

تایلند امروز (یکشنبه) شاهد برگزاری انتخابات مجلس علیای پارلمان این کشور است به طوریکه این انتخابات می‌تواند سرنوشت دولت یینگلاک شیناواترا را تعیین کند.

تایلند امروز (یکشنبه) شاهد برگزاری انتخابات مجلس علیای پارلمان این کشور است به طوریکه این انتخابات می‌تواند سرنوشت دولت یینگلاک شیناواترا را تعیین کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یینگلاک شیناواترا،‌نخست‌وزیر تایلند به دنبال چند ماه اعتراض خیابانی علیه دولت خود اکنون با امکان استیضاح در پارلمان روبرو است. در حقیقت دو حزب سیاسی اصلی تایلند اکنون در غیاب مجلس سفلی پارلمان که پس از انتخابات ناتمام ماه فوریه تشکیل نشد به دنبال به دست گرفتن کنترل مجلس علیا هستند.

این انتخابات یک روز پس از آن برگزار می‌شود که ده‌ها هزار تن از مخالفان دولت تایلند به خیابان‌های بانکوک آمدند تا استعفای شیناواترا را مطالبه کنند.

سوتپ پرومواس، معاون رئیس کمیسیون انتخابات تایلند به خبرگزاری فرانسه گفت: حوزه‌های رای‌گیری بدون مشکل خاصی باز شدند و هیچ مشکلی تاکنون گزارش نشده است. این در حالی است که انتخابات دوم فوریه برای مجلس سفلی پارلمان تایلند از سوی حزب مخالف اصلی دولت تحریم شد و اعتراضات ضد دولتی در آن اخلال‌های گسترده ایجاد کرد.

در نهایت اوایل ماه جاری میلادی دادگاه قانون اساسی تایلند لغو این انتخابات را اعلام کرد. در حالی که بحران سیاسی تایلند وارد ششمین ماه خود می‌شود انتخابات مجلس سنای این کشور اهمیتی افزون پیدا می‌کند. در مجلس سنای تایلند اکثریت شکننده‌ای از مجموع 150 کرسی که با رای مردم انتخاب می‌شوند می‌توانند بسیاری از نمایندگان حامی دولت را به منظور تقویت این دولت منصوب کنند.

دیگر نمایندگان این مجلس از سوی نهادهایی نظیر دادگاه قانون اساسی در کمیسیون انتخابات منصوب می‌شوند.

انتهای پیام

کد N198628