لاوروف هر گونه مداخله نظامی را در اوکراین رد کرد

واحدمرکزی خبر نوشت:

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه هر گونه مداخله نظامی جدید در اوکراین را رد کرد.

لاوروف گفت:« دیدگاه های روسیه و غرب در مورد اوکراین به هم نزدیک می شود. آخرین دیدار من با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در لاهه و تماس ها با آلمان ، فرانسه و کشورهای دیگر نشان می دهد احتمال ابتکاری مشترک که بتواند درباره اوکراین پیشنهاد شود، وجود دارد.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو ،‌ وزیر امور خارجه روسیه خاطر نشان کرد:« ما هیچ قصد و منافعی برای عبور از مرزهای اوکراین نداریم.»
این در حالی است که کیف اعلام می کند روسیه حدود 100 هزار نیرو نزدیک مرزهای شرقی این کشور آماده کرده است و بیم آن می رود که به منطقه روس زبان شرق اوکراین حمله کند.
لاوروف همچنین «اقدام جمعی» و «توقف هرگونه اقدام افراطی» را برای حل بحران اوکراین از جانب معترضان که ویکتور یانوکوویچ را از قدرت بر کنار کردند، خواستار شد.
لاوروف همچنین فدرالی شدن اوکراین را پیشنهاد کرد و افزود:«این یک تابو نیست. من معتقدم ما باید بر این موضوع تاکید کنیم ، نه به خاطر اینکه ما به این موضوع علاقه مندیم بلکه این موضوع نیاز مناطق شرق و جنوب است.»
چندین کشور غربی از جمله فرانسه اخیرا احتمال «تمرکز زدایی» را برای کاهش تنش در مناطق روس زبان شرق اوکراین مطرح کرده اند.
این سخنان، پس از هفته ها تنش در پی برکناری یانوکوویچ از قدرت و الحاق منطقه کریمه به روسیه، بعد از گفتگوی تلفنی ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه و باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در مورد بحران اوکراین مطرح شد. پوتین همکاری بین المللی برای ثبات در اوکراین را خواستار شده بود.

4949

کد N198384