تکمیلی/

دبیرکل حزب الله لبنان: رژیم صهیونیستی دشمن اصلی و مقاومت تنها گزینه است

لبنان,جبل عامل

بیروت - ایرنا - « سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: رژیم صهیونیستی بزرگترین چالش و دشمن اصلی برای لبنان است اما برخی تلاش می کنند این چالش را نادیده بگیرند و حتی برخی می گویند که اصلا وجود ندارد.

به گزارش ایرنا ، دبیرکل حزب الله لبنان عصرشنبه در مراسم شروع بکار « انجمن جبل عامل برای فرهنگ و ادب» و افتتاح « سالن تئاتر پیروزی» با تاکید به اینکه هر متجاوزی به لبنان، عمودی وارد می شود اما افقی خارج خواهد شد ، خاطرنشان کرد: تنها گزینه که درمقابل ملت های منطقه ما وبویژه ملت لبنان قرار دارد، مقاومت است.

سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان در این مراسم که درشهرک «عیناثا» در جنوب لبنان برگزار شد، از طریق ویدئو کنفرانس و بطور همزمان از شبکه المنار پخش شد.** ایجاد چالش در خصوص مقاومت هیچ ارتباطی با مسئله سوریه ندارد

دبیرکل حزب الله با بیان اینکه «مناقشه در باره مقاومت قبل از امام موسی صدر شروع شده است و همچنان وجود دارد»، اظهارداشت : ایجاد چالش در خصوص مقاومت هیچ ارتباطی با ورود حزب الله به سوریه یا جنگ های 2006 و 1982 و یا ابتدای دهه هفتاد ندارد و این چالش با ایجاد رژیم صهیونیستی در فلسطین کلید خورده است.

وی با اشاره به اینکه «مقاومت در اصل یک فرهنگ و یک تلاش جهادی است»، تصریح کرد: مقاومت در همه خانه ها و شهرها و روستاها و در مساجد لبنان وجود دارد و اسناد تاریخی این را ثابت می کند و مقاومتی که ما به آن ایمان داریم، آن را در جبل عامل می بینیم.

سید حسن نصرالله گفت : برخی می گویند که قبل از رسیدن فلسطینی ها به لبنان ، مشکلی با اسراییل نداشتیم ، چگونه کسانی می خواهند در تصمیم سازی های سیاسی لبنان مشارکت کنند اما تاریخ منطقه و لبنان را نمی شناسند.

وی افزود: متاسفانه برخی در لبنان نمی دانند که مقاومت از سال 1948 شروع شده است زیرا معنی مقاومت را نمی دانند، باید بدانند که مقاومت با ایجاد رژیم اشغالگیری شروع شده است.** اجماع ملی در خصوص مقاومت

دبیرکل حزب الله با تاکید به اینکه همواره اجماع ملی در خصوص مقاومت وجود داشته است ، اضافه کرد : از همین جا اعلام می کنم که مقاومت نسبت به گذشته بسیار قوی تر و قدرتمندتر درهمه زمینه ها شده است.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه مقاومت بالاتر، مقدس تر وعمیق تر از مشکل با یک حزب و گروه است ، اظهار داشت: برخی می دانند که مشکل اساسی آنها با مقاومت است و هرگونه طعنه و توصیف ناشایست از مقاومت ، طعنه و سرزنش همه کسانی است که مقاومت را باور دارند نه یک گروه محدود، و این گونه توصیف کردن تبعاتی دارد که بزودی مشخص می شود.

دبیرکل حزب الله خطاب به مخالفان مقاومت ضد صهیونیستی تصریح کرد: کجا معادله « ارتش ، ملت و مقاومت» شکست خورده است و شما کجا پیروز شده اید که از شکست این معادله سخن می گویید، مقاومت سرزمین لبنان را آزاد کرد ، اسرا را بازگرداند و با مردم و ارتش از مرزها حمایت می کند و این جایگاه کنونی را به لبنان بخشیده است ، پیروزی های شما کجاست؟** دشمن صهیونیستی ، قدرت مقاومت را می شناسد

وی با تاکید به اینکه مقاومت لبنان برای حمایت از ملت ، وطن و سرزمین خود استوار و مستحکم باقی خواهد ماند ، گفت: به فضل قدرت بازدارندگی مقاومت، اسراییل جرئت ورود به یک جنگ جدید را ندارد و مهم این است که آنها مقاومت و قدرت و قوت آن را می شناسند.

دبیرکل حزب الله با بیان اینکه « توصیف دیگران به چیزهای دیگر واقعیت را تغییر نمی دهد»، تصریح کرد: طلا ، طلا باقی خواهد ماند و با گفته دیگران طلا به چوب تبدیل نخواهد شد.

میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان اخیرا در یک سخنرانی از معادله ارتش ، ملت و مقاومت به عنوان یک معادله چوبین و شکست خورده یاد کرد و خواستار کنار گذاشتن آن شد.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: مقاومت لبنان ، طلا ست و لبنانی ها از چوب فقط تابوت برای سربازان اشغالگر درست می کنند.** مشکل برخی با حزب الله مواضع آن است و حضور در سوریه بهانه است

دبیرکل حزب الله بخش دیگر از سخنان خود را به مسائل سوریه اختصاص دارد و با اشاره به اینکه مشکل آنها با ما در خصوص سوریه ، مواضع سیاسی ما است نه دخالت نظامی که بعداز مداخله دیگران صورت گرفت.

وی اظهار داشت: ما از روز اول گفتیم که با درگیری و جنگ موافق نیستیم و خواستار سقوط هیچ نظام و دولتی نیستیم، خواستار اصلاحات و حل سیاسی بحران ها و مشکلات می باشیم، مخالف نابودی سوریه و تحمیل گزینه هایی بر آن هستیم.

سید حسن نصرالله گفت: ما گفتیم که درمقابل طوفان های آینده در منطقه زانو نخواهیم زد وآنها(گروه های تروریستی تکفیری ) را تهدیدی برای وجود سوریه و مقاومت خواندیم و این موضع سیاسی را اتخاذ کردیم.** ابتدا برای حمایت از بارگاه حضرت زینب (س) به سوریه رفتیم

وی افزود: براساس این موضع وارد میدان نبرد سوریه شدیم و آن را صراحتا اعلام کردیم، اولین نبرد نظامی محدود بود و ان زمانی بود که به غوطه شرقی یعنی منطقه ای که بارگاه سیده زینب (س) در آنجا قرار دارد برای دفاع از این بارگاه رفتیم و گروه های مسلح در چند صدمتری آن قرارداشتند و این سرنوشت بود که برای جلوگیری از تعرض به این مقام بزرگ که می توانست پیامدهای خطرناکی داشته باشد به سوریه برویم.

دبیرکل حزب الله به اقدامات دولت ترکیه اشاره کرد و گفت : دولت ترکیه امروز از وجود ضریح جد بزرگ بنی عثمان سخن می گوید و براساس تهدید داعش، دفاع از این ضریح در حالیکه شمار زیادی از مسلمانان آن را حتی نمی شناسند، حق خود می داند و البته دفاع از این ضریح بهانه ای برای دخالت نظامی در سوریه است.

سید حسن نصرالله افزود : ما برای دفاع از مقام بزرگ حضرت زینب(س) که همه مسلمانان آن را دوست دارند، به سوریه رفتیم اما دیگران برای جنگ علیه سوریه می خواهند دفاع از یک ضریح را بهانه قرار دهند.** اتحادیه عرب امروز سخن 3 سال قبل ما را می گوید

وی با بیان اینکه نبرد سوریه به مرحله ای رسید که ناشی از دخالت منطقه ای وبین المللی بود و هیچ ربطی به مقاومت و حضورش در سوریه نداشت، گفت: از ابتدای بحران سوریه ما بر حل سیاسی تاکید کردیم اما گروهی عربی خواستار سرنگونی نظام سوریه بودند و آیا سه سال نیاز بود که اتحادیه عرب همان سخن اول ما را بگوید؟

سید حسن نصرالله با بیان اینکه « برخی ازهمان ماه اول بحران سوریه گفت وگو در باره حل سیاسی را رد و گزینه نظامی را انتخاب کردند»، خاطرنشان کرد: امروز از تهدید کشورهای منطقه و جهان سخن می گویید و فهرست تروریسم منتشر می کنید و گروه های مسلح و تکفیری را در آن قرار می دهید در حالیکه در 3 سال گذشته از آنها (عناصر مسلح و تروریست های تکفیری) حمایت مالی، آنها را تحریک و همه راه حل های سیاسی را تعطیل کردید.

دبیرکل حزب الله افزود : زمانیکه داعش و جبهه النصره را در فهرست تروریسم قرار داده اند دیگر چه گروه هایی در سوریه باقی می مانند، متاسفانه برخی ها در لبنان نمی دانند در سوریه چه می گذرد و تهدید واقعی لبنان چیست ولی آمریکایی ها و اروپایی ها فهمیده اند که تروریسم تکفیری امنیت آنها را تهدید می کند و از آن سخن می گویند.

وی اظهار داشت : از ابتدا گفتیم آنچه در سوریه می گذرد درخواست برای اصلاحات نیست و یک جریان تکفیری قاتل در حال رشد کردن است اما دیگران که برخی از آنها به این تفکر نزدیک بودند، قبول نکردند تا اینکه داعش و جبهه النصره شکل گرفتند و امروز حتی مردم بی گناه باید بهای اختلافات آنها را بپردازند.** علت مشکلات امروز لبنان دیر رفتن حزب الله به سوریه است

سید حسن نصرالله تاکید کرد: علت مشکلات در لبنان رفتن حزب الله به سوریه نیست بلکه معتقدم علت آن دیر رفتن حزب الله به سوریه است.

دبیرکل حزب الله از کسانی که همچنان معتقدند مشکلات لبنان ناشی از رفتن حزب الله به سوریه است، خواست که در این مواضع خود تجدید نظر کنند و گفت: نمی خواهم با ما به سوریه برای جنگ با اندیشه تکفیری و تروریستی بیایید اما مواضع خود را اصلاح کنید.

وی با تاکید به اینکه هر روز که می گذرد، صحت گزینه هایی که انتخاب کرده ایم، بیشتر ثابت می شود، خاطرنشان کرد: اگر تروریسم تکفیری در سوریه پیروز شود همه لبنان نه فقط حزب الله و مقاومت در خطر خواهند بود آیا نمی بینید که چه بر سرشهرهای سوریه و عراق آورده اند؟ اگر تکفیری های تروریست درسوریه شکست بخورند همه باقی خواهیم ماند.** ضرورت حل مشکلات امنیتی در بقاع و طرابلس

سید حسن نصرالله بر ضرورت همکاری برای حل مشکلات امنیتی در مناطق مختلف لبنان بویژه طرابلس و بقاع تاکید کرد و خواستار انتخاب رییس جمهوری جدید بدور از اتهام زنی به یکدیگر و در مهلت قانونی شد.

دبیرکل حزب الله با بیان اینکه ما خواستار کنار گذاشتن هیچ طرفی نیستیم، گفت: گروه 8 مارس گزینه های حداکثری و حداقلی ندارد و امروز با تشکیل دولت فرصت برای برقراری آرامش در لبنان فراهم است و نباید منتظر اوضاع در منطقه باشیم.

وی با بیان اینکه حزب الله با دولت جدید لبنان برای حل مشکلات کشور همکاری می کند، افزود: اکثریت ملت لبنان خواستار انتخاب رییس جمهوری جدید در زمان قانونی هستند تا بتوان مرحله جدید لبنان را پایه گذاری کرد و بعد از آن در گفت وگوهای بررسی راهبرد دفاعی ومسائل دیگر شرکت می کنیم.

وی اظهار داشت: طبعا رویکری که مقاومت را چوب توصیف می کند در موضع حزب الله برای حضور در میز گفت وگوهای روز دوشنبه تاثیر دارد اما من اکنون نمی خواهم موضع نهایی و قطعی حزب الله را اعلام کنم .

دبیرکل حزب الله در عین حال تاکید کرد که این موضع ، رویکرد ، ذهنیت و فضا در خصوص مقاومت بطور جدی در تصمیم حزب الله برای مشارکت یا عدم مشارکت در گفت وگوها تاثیر می گذارد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: همپیمانان و دوستان ما و دیگرانی که ما را دوست دارند ، آزادی کامل دارند تا تصمیمی را که مناسب می بینند، اتخاذ کند.

وی خاطرنشان کرد: موضع حزب الله در خصوص گفت وگوها برای دیگران الزام آور نیست و البته طبیعی خواهد بود اگر احیانا در برخی مواقع و اهداف با مواضع و تصمیم دیگران تفاوت داشته باشد.** شعر و ادب باید سلاح حمایت از ارزش ها و مقدسات باشد

دبیرکل حزب الله لبنان در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: زبان ، کلام ، قلم، سینما وتئاتر، موسیقی و شعر از جمله وسائل و توانایی ها برای انتقال پیام و اطلاعات هستند و در زمان حاضر افق های وسیعی در این زمینه ها مقابل ما گشوده است.

وی با بیان اینکه زبان عربی در راس زبان های بشری قرار دارد و همه به آن اعتراف دارند،تاکید کرد: تنها افتخار زبان عربی همین بس که خداوند متعال آن را زبان قرآن کریم قرار داده است.

سید حسن نصرالله تصریح کرد : از نشانه های الهی خلق و تنوع زبان ها است که برخی منقرض شده وبرخی هنوز زنده هستند.

دبیرکل حزب الله گفت: بخش گسترده ای از ادبیات و شعر در طول تاریخ در خدمت ارزش های انسانی ، اخلاقی ، عدالت و مقابله با جباران روزگار و دفاع از مقدسات و رویارویی با دشمنان بوده و اینها مهمترین وظایف ادب و شعر است و می تواند بخشی مهم از سلاح مقاومت امت باشند.

وی به نقش اساسی شعر، زبان و ادب در مقابله با استعمارگران بیگانه و حمایت از مقاومت اشاره کرد و افزود: علمای جبل عامل در گذشته ، مدارس و خانه ها را به محل تعلیم زبان عربی تبدیل کردند تا نسل ها بتوانند از این زبان حراست و با بی سوادی و جهل مقابله کنند.

سید حسن نصرالله از جمله مسئولیت های امروز را حفظ و دفاع از زبان عربی دانست و خاطرنشان کرد: امروز زبان بخشی از هویت و تمدن امت است و زبان عربی برای ما از جایگاه بالایی برخوردار است.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: شعر جبل عامل و تلاش های ادبی باید فرصت و زمینه ای برای پایبندی اهل جبل عامل و نخبگان لبنان و ادبیات و سیاست و فرهنگ و جهاد باشد.

وی گفت : برخی از مردم می گویند که ما لبنانی هستیم و به اندازه کافی مشکلات خود را داریم و نباید هیچ رابطه ای با مسائل منطقه داشته باشیم اما ما باید برغم همه مشکلات و سختی ها به فکر مردم عراق ، سوریه و حتی لیبی باشیم و به یاد آوریم که یکی از فقهای جبل عامل زمانی که جنگ ایتالیا علیه لیبی شروع شد برای مقابله با اشغالگران ایتالیایی فتوا صادر کرد.

سید حسن نصرالله به مواضع فعالان جبل عامل در خصوص فلسطین و مقابله قاطع با طرح صهیونیستی در فلسطین اشاره کرد و افزود: علما و فقهای جبل عامل به همه مسائل ومشکلات امت عربی و اسلامی توجه داشته ودارند و ما این فرهنگ ، درک و عقلانیت را از آنها به ارث برده ایم.

مراسم افتتاح سالن تئاترپیروزی و شروع بکار انجمن جبل عامل برای فرهنگ و ادب با قرائت قرآن کریم ، نواخته شدن سرود ملی لبنان ، نمایش فیلمی کوتاه از جبل عامل به عنوان مهد علم، ادب، شعر ، فقه و فرهنگ و مقاومت شروع شد و قبل از بیانات دبیرکل حزب الله، شیخ « فضل مخدر» رییس این انجمن سخنرانی کرد.

خاورم ** 1324
کد N198313