بان کی مون: پوتین اطمینان داد که به اوکراین حمله نمی‌کند

سیاسی

دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت روسیه به هیچ وجه قصد ندارد جنوب یا شرق اوکراین را تصرف کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در یک کنفرانس خبری اظهار کرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، به وی این اطمینان را داده است که مسکو قصد ندارد به جنوب یا شرق اوکراین حمله کند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر حمله احتمالی نظامیان روسی به جنوب یا شرق اوکراین که اکثرا روسی‌زبان هستند، اعلام کرد: پوتین به من گفت که به هیچ وجه خواهان عملیات نظامی علیه اوکراین نیست.

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: رئیس‌جمهوری روسیه از حضور عوامل افراطی در طول مرز اوکراین ابراز نگرانی کرده است.

این کنفرانس خبری پس از آنکه دبیر کل سازمان ملل گزارشی را به شورای امنیت این سازمان در پشت درهای بسته درباره مذاکرات اخیرش با پوتین در مسکو و رهبران اوکراین درکی‌یف داد برگزار شد.

بان کی مون گفت سعی خود را کرده تا مسکو و کی‌یف را قانع کند تا تنش‌ها را کاهش دهند و بر سر میز گفت‌وگوی مستقیم و سازنده بنشینند.

وی گفت: در زمان تنش‌های شدید، یک جرقه کوچک برای روشن کردن آتشی که عواقب غیرقابل پیش‌بینی دارد، کافی است. سازمان ملل به تلاش خود ادامه خواهد داد تا این بحران را از طریق دیپلماسی و حضور ناظران حقوق بشر در اوکراین آرام کند.

بان کی مون ابراز تاسف کرد که بحران اوکراین به بحرانی میان روسیه و غربی‌ها تبدیل شده است.

دبیرکل سازمان ملل بیان کرد: این تنش‌ها توجه جامعه بین‌المللی را به خود جلب کرده و نمی‌گذارند تا به مشکلاتی همچون گرمای زمین متمرکز شویم.

همچنین ویتالی چورکین، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز که در یک کنفرانس خبری با خبرنگاران پس از نشست شورای امنیت با بان کی مون سخن می گفت، در اظهاراتی مشابه تاکید کرد که پوتین در یک بیانیه در 18 مارس مشخصا گفت که روسیه مداخله جدیدی در اوکراین انجام نخواهد داد.

وی برخی کشورها را که مشخصا از آنها نام نبرد متهم به تلاش برای ایجاد فضای یک بحران بین المللی کرد.

چورکین خاطرنشان ساخت: برخی طرفها تلاش می کنند به تنشها دامن بزنند و بگویند حمله روسیه نزدیک است و ارزیابی های غیر منطقی درباره حضور سربازان ما در مرز اوکراین بدهند. نیروهای ما در روسیه در حال انجام فعالیتهای عادی خود در پادگانهایشان هستند و یا رزمایش انجام می دهند.

وی خاطرنشان ساخت ماه جاری میلادی نمایندگان دوازده کشور بازرسی هایی را در مرز روسیه با اوکراین انجام دادند و در میان آنها نمایندگان آمریکا، آلمان و اوکراین نیز بودند و هیچ کدام آنها مساله غیرعادی گزارش نکردند.

انتهای پیام

کد N198161