دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اسلوواکی آغاز شد

انتخابات ریاست جمهوری

تهران-ایرنا- مردم اسلوواکی امروز(شنبه) برای شرکت در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور پای صندوق های رای رفتند.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه ازˈبراتیسلاواˈ پایتخت اسلوواکی، حوزه های رای گیری در این کشور از ساعت 7صبح به وقت محلی (9:30 به وقت تهران) باز شد و رای گیری تا ساعت 22(30 دقیقه بامداد تهران) ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، در دور اول انتخابات که 15مارس (25 اسفند) در این کشور برگزار شد، ˈرابرت فیکوˈ نخست وزیر فعلی اسلوواکی و رهبر حزب سوسیال دموکرات حدود 28 درصد آرا و ˈآندری کیسکاˈ تاجر و سیاستمدار تازه کار 24 درصد آرا را کسب کرده و به این ترتیب به دور دوم راه یافتند.

انتظار می رود رقابت ها در دور دوم شدیدتر باشد و فیکو به همراه حزب سوسیال دموکرات بتوانند کنترل مجلس و ریاست جمهوری را همزمان به دست گیرند.

اسلوواکی با پنج میلیون و 400 هزار نفر جمعیت در سال 2004 به اتحادیه اروپا و 2009 به منطقه یورو پیوست. با آنکه بعد از دور اول انتخابات، نظرسنجی از رای دهندگان صورت نگرفته اما طبق گزارش ها نامزدهایی که در دور اول 34 درصد آرا را به دست آورده اند از کیسکا حمایت کرده اند. اقدامی که به باور بعضی از تحلیلگران، پیش بینی نتایج انتخابات امروز را دشوار می سازد.

ˈگریگوری مسزنکوفˈ تحلیلگر مستقر در براتیسلاوا، می گوید: کیسکا قابلیت بیشتری برای بسیح رای دهندگان و حامیان دیگر نامزدها دارد؛ همچنین احتمال حمایت رای دهندگان معترض که انتخابات را تحریم کرده اند از کیسکا بیشتر است اما فیکو تنها می تواند هواداران سوسیال دموکرات را به خود جذب کند.

حزب فیکو در مجلس اسلوواکی از یکصد و 50 کرسی، 83 کرسی را در اختیار دارد و این در حالی است که دور بعدی انتخابات مجلس در سال 2016 برگزار خواهد شد. رییس جمهوری بعدی اسلوواکی باید روز 15 ‍ژوئن (25 خرداد) سوگند یاد کند.

اروپام**9157**1485** 1064
کد N197915